استاندار هرمزگان در دیدار با رئیس شورای عالی استان‌ها: ​نیروهای آگاه باید برای ورود به عرصه انتخابات تشویق شوند/ شورای عالی استان ها بازوی توانمند مجلس
يکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶
فریدون همتی

استاندار هرمزگان با اشاره به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم تبریز، نقش ورود کاندیداهای آگاه، بصیر، مؤمن و متخصص به عرصه انتخابات را در افزایش مشارکت مردم در انتخابات، مهم توصیف و تصریح کرد: باید نیروهای توانمند را برای حضور در انتخابات شوراها تشویق کرد که قدرت تصمیم گیری مردم برای مشارکت در بزرگترین تکلیف مدنی و سیاسی افزایش پیدا کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، فریدون همتی استاندار استان هرمزگان، در دیدار با رئیس شورای عالی استان ها در بندرعباس که با حضور دکتر علیرضا احمدی رئیس شورای عالی استان ها، دکتر احمد مرادی نماینده مردم حوزه مرکزی هرمزگان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از اعضای شورای اسلامی استان برگزار شد، با بیان اینکه شوراهای شهر و روستا یکی از برکات انقلاب اسلامی است، اظهار کرد: این ساختار مهم ثمره افکار بزرگانی است که قانون اساسی را تدوین کرده اند و با نگاه بلند و قدرت شناسایی دقیق از آینده، ظرفیت مهمی مانند شوراهای شهر و روستا را در قالب قانون عرضه کرده اند.

وی افزود: یکی از ابعاد مبارک و محاسن مهم شوراهای اسلامی، ایجاد ساختاری است که نخبگان جامعه را شناسایی و در اداره جامعه و در قوای مختلف به کار گرفته می شوند.

استاندار هرمزگان با تأکید بر بهره گیری از فرصت نمایندگی مردم در شوراهای اسلامی، تصریح کرد: باید قدر این ظرفیت را دانست و از آن خوب استفاده کرد و تمام توانمندی خود را وقف خدمت به مردم کنیم؛ مبادا در این مقطع محدود زمانی که توفیق خدمت به مردم را داریم به دنبال کسب منافع شخصی باشیم.

همتی، گفت: مهمترین پایه توانمندی کشور نیروی انسانی خوش فکر، اهل علم، فضل و فداکار است که دوران مقدس نقطه  اوج  این فداکاری و ایثارگری نیروی های انقلاب بود.

وی با اشاره به جایگاه مهم نمایندگان شورای عالی استان ها، گفت: نمایندگان عضو این شورا باید به نحوی ایفای نقش کنند که اعتبار این جایگاه رفیع در پیشگاه مردم به عنوان صاحبان اصلی انقلاب دو چندان شود و به آینده امیدوار شوند.

مقام عالی اجرایی استان با اشاره به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم تبریز، نقش ورود کاندیداهای آگاه، بصیر، مؤمن و متخصص به عرصه انتخابات را در افزایش مشارکت مردم در انتخابات، مهم توصیف و تصریح کرد: باید نیروهای توانمند را برای حضور در انتخابات شوراها تشویق کرد که قدرت تصمیم گیری مردم برای مشارکت در بزرگترین تکلیف مدنی و سیاسی افزایش پیدا کند.

همتی با بیان اینکه شورای عالی استان ها می تواند به عنوان بازوی مجلس و مشاور نهادهای دولتی و حاکمیتی ایفای نقش کند، اظهار کرد: شورای عالی استان ها با ارائه طرح های قوی و دارای پشتوانه علمی می تواند نقش مهمی در توسعه مناطق شهری و روستایی ایفا کند که باید برای عملیاتی کردن آن، شوراهای اسلامی شهر و روستاها در سراسر کشور را برای ارائه ایده های نو، بسیج کند.

وی همچنین ارائه آموزش به اعضای شوراهای اسلامی را یکی از وظایف مهم و خطیر شورای عالی استان ها برشمرد و گفت: برای ماندگار شدن کارها باید کسانی که در رأس امور و تصمیم گیری ها قرار دارند دانش خود را به‌روز کنند.

استاندار هرمزگان با اشاره به تخصیص منابع اعتباری از محل ارزش افزوده به استان، بیان کرد: طی چهار سال اخیر در شرایطی که بودجه عمومی کشور به دلیل تحریم ها دچار محدودیت هایی شده است منابع خوبی از این محل به استان اختصاص پیدا کرده و سالیانه بیش از 450 میلیارد تومان به شوراها و دهیاری های استان تزریق شده است.

وی افزود: متأسفانه یکی از آفاتی که دامن‌گیر شهرداری ها می شود این است که با ورود شوراهای اسلامی در هر دوره، شهرداری ها بدون ضابطه نیروی انسانی جذب می کنند که بودجه ای که باید صرف بازگشایی محلات فرسوده، خدمات رسانی به مناطق و محلات حاشیه نشین شود را برای پرداخت هزینه های جاری یا پرداخت حقوق به کارکنانی که هیچ تخصصی ندارند هزینه کنند.

وی عنوان کرد: اگر بستر قانونی فراهم شود که بتوان حداقل50 درصد منابع ارزش افزوده به شهرداری ها را در قبال ارائه طرح پرداخت کرد، بهسازی، نوسازی و عمران شهری که رضایتمندی مردم را نیز به دنبال دارد، شتاب خواهد گرفت.

همتی با تأکید بر آسیب شناسی و ضرورت ارائه راهکار برای حل این مشکل، اضافه کرد: با حمایت وزیر کشور، ضوابطی طراحی شده که هیچ یک از شهرداری ها بدون مجوز هیچ استخدام ندارند اما باز هم آسیب هایی در این حوزه در برخی از شهرداری ها دیده می شود که نیازمند ورود شورای عالی استان ها برای رفع این آسیب است.

استاندار هرمزگان با اشاره به توسعه عمران روستایی با بهره گیری از منابع ارزش افزوده توسط دهیاری های استان، گفت: بسیاری از روستاهای استان در این حوزه موفق عمل کرده اند و ارتقاء شاخص ها در حوزه های مختلف، رضایتمندی مردم را به دنبال داشته است.

وی افزود: باید منابع محدود اعتباری در مقابل نیازهای نامحدودی که در شهرها و روستاها وجود دارد ارزش گذاری شود و  هزینه ها را درست مدیریت کرد.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
آخرین مطالب
شبکه های اجتماعی