نماینده استان فارس در شورای عالی استان‌ها: مسئولان به ساکنین حاشیه و پایین شهر توجه بیشتری کنند
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۱
ساریخانی

ساریخانی گفت: به منظور ارتقای وضعیت کنونی و ساماندهی زندگی حاشیه نشینان در کوتاه مدت باید با بسیج منابع جمعی و استفاده از سرمایه ها و ظرفیت‌های نیروی انسانی و مسائل اجتماعی و فرهنگی بومی به عنوان ابتدایی­‌ترین اهرم‌های ساماندهی در کنار نقش حمایتی و تهسیل گری دولت گام های خوبی را در زمینه اشتغال، مسکن و افزایش درآمد و بهبود سطح زندگی آن‌ها برداشت و مسؤلین و مدیران شهری نگاه تخصصی و ویژه به این امر مهم داشته باشند.

سینا ساریخانی نماینده استان فارس در شورای عالی استان‌ها در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها، با اشاره به مشکلات مردم مناطق محروم، گفت: ساکنین حاشيه نشين و پائین شهر از کم لطفی و عدم توجه مسئولین به آنان ناراضی و گله مند هستند.

وی افزود: توجه بیشتر به این قشر محروم و کم برخودار می تواند بسیاری از مشکلات و معضلات را حل کند و مدیریت شهری می تواند از جمعیت عظیم و نیروی کاری که در آن ساکن هستند و سرمایه نهفته و پنهان محسوب می شوند، استفاده بهینه‌ای داشته باشد.

عضو شورای عالی استان‌ها ادامه داد: حاشیه‌نشینی خواسته و ناخواسته در اطراف شهر‌های بزرگ ایجاد شده و هزاران خانوار در حاشیه شهر‌ها زندگی می‌کنند. به نظر می‌رسد این مناطق حاشیه نشین به دلیل بی‌تدبیری مدیران و مسؤلین آن زمان به وجود آمده و هزاران مشکلات و معضلات را بر پیکر جامعه و مدیریت شهری تحمیل کرده است. اگر در ادوار گذشته مسؤلین و مدیران ارشد شهری این مسئله را در زمان خود مدیریت و نظارت می‌کردند قطعاً با پدیده‌ای با عنوان حاشیه‌نشینی و کپرنشينی مواجه نمی‌شدیم و با مديريت و برنامه‌ریزی صحیح و اصولی زیبایی و مبلمان شهر از گذشته تاکنون بهتر می‌شد و همه شهروندان به طور عادلانه و به دور از تبعيض از امکانات و شرایط خوب شهر استفاده می کردند.

ساریخانی اظهار داشت: هر انسانی لایق بهترین هاست و دوست دارد در آرامش، رفاه و امنیت زندگی کند و از انتخاب مسکن و داشتن یک زندگی خوب محروم نباشد، مردمی که در پایین شهر و به اصطلاح حاشیه شهر زندگی می‌کنند همواره به دنبال یک زندگی توأم با آرامش و رفاه بوده‌اند، اما به دلیل تبعيض و مشکلات اقتصادی و معیشتی و توان مالی پائین، نتوانسته‌اند در مناطق خوب و ایده‌آل زندگی کنند که اگر برای آنان نیز مقدور بود همانند دیگر ساکنین شهر از همه‌ی امکانات و شرایط رفاهی شهر استفاده می کردند.

وی خاطرنشان ساخت: متأسفانه در مناطق حاشیه و پایین شهر، ابعاد کم قطعات زمین و کم بودن متراژ خانه ها، کیفیت پائین مصالح و عدم وجود شبکه کوچه و معابر استاندارد، غیر مهندسی و فنی بودن بیشتر ساخت‌وسازها و کمبود تسهیلات زیربنایی و رفاهی وجود دارد‌ و ناهنجاری‌های اجتماعی ازجمله اعتیاد، قاچاق مواد مخدر، بزه کاری، نزاع و پرخاشگری، بی‌سوادی و وجود کودکان کار، بی کاری، عدم ارتباط با سایر مناطق شهری، ویژگی‌های خاص فرهنگی و بی‌دفاع بودن در برابر آسیب‌های اجتماعی از مشخصه‌های بارز مناطق محروم و حاشیه نشین است.

نماینده استان فارس در شورای عالی استان‌ها، بیان کرد: ساخت و سازهای غیرمجاز در حاشيه شهر بیشترین آسیب‌ و مشکلات را به شهرهای بزرگ وارد کرده و اگر برای حل این معضل چاره‌ای اندیشیده نشود شهروندان در شبکه‌ای از ساخت و سازهای بد شکل و غیرمجاز و غیر استاندارد گرفتار خواهند شد.

ساریخانی گفت: حمایت و توسعه پایدار این مناطق از طریق انتخاب سیاست های صحیح اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، بهداشتی و عمرانی مناسب دولت بر اساس برنامه ریزی های توسعه و پیشرفت در خصوص معضل حاشيه نشينی نیز مؤثر خواهد بود.

وی در پایان تصریح کرد: به منظور ارتقای وضعیت کنونی و ساماندهی زندگی حاشيه نشينان در کوتاه مدت باید با بسیج منابع جمعی و استفاده از سرمایه ها و ظرفیت‌های نیروی انسانی و مسائل اجتماعی و فرهنگی بومی به عنوان ابتدایی­‌ترین اهرم‌های ساماندهی در کنار نقش حمایتی و تهسیل گری دولت گام های خوبی را در زمینه اشتغال، مسکن و افزایش درآمد و بهبود سطح زندگی آن‌ها برداشت و مسؤلین و مدیران شهری نگاه تخصصی و ویژه به این امر مهم داشته باشند.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
آخرین مطالب
شبکه های اجتماعی