نماینده استان خراسان رضوی در شورای عالی استان‌ها: مردم غرب راه خود را از دولت‌هایشان جدا کرده‌اند/ به دنبال طرحی هستیم که شوراهای فرادست اختیار استیضاح مدیران استانی را داشته باشند
پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۸
حاجی بگلو

نماینده استان خراسان رضوی در شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه شوراهای فرادست پارلمان‌های محلی هستند گفت: به دنبال تصویب طرحی هستیم که شوراهای استان و شهرستان در صورت لزوم بتوانند استانداران و فرمانداران را استیضاح کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها، موسی الرضا حاجی بگلو رئیس شورای استان خراسان رضوی و نماینده این استان در شورای عالی استان‌ها در نطق پیش از دستور خود در بیست و دومین اجلاس شورای عالی استان‌ها ضمن محکومیت حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی به مردم غزه گفت: مقاومت فلسطین چند پیام مهم داشت. 

وی افزود: پیام اول این بود که هژمونی آمریکا و غرب شکسته شده است و پیام دیگر این که مردم غرب راه خود را از دولت ها جدا کرده اند.

حاجی بگلو ادامه داد: دولت‌هایی که سخن از دموکراسی و حقوق بشر می‌زدند، اکنون برخلاف ادعاهای خود عمل می‌کنند و در کنار رژیم صهیونیستی ایستاده‌اند. هرچند پیش تر هم چنین می‌کردند اما رسانه‌های صهیونیستی این مسئله را وارونه نشان می‌دادند.

نماینده استان خراسان رضوی در شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه نمایندگان شورای عالی استان‌ها برای حضور در جلسات کیلومترها سفر می‌کنند و زحمت دوری از خانواده و سفر را به جان می ‌خرند گفت: لازم است برای نتیجه دادن این زحمات طرح‌‌هایی را آماده کنیم که منفعت ملی داشته باشد.

حاجی بگلو تصریح کرد: ما طرحی را در رابطه با کمیسیون ماده ۵ آماده کردیم و ۲ سال از طرح آن گذشته است. اما تاکنون در مجلس به تصویب نرسیده است. بنابراین لازم است معاونت پارلمانی شورای عالی استان‌ها فعال شود و از مجلس پیگیری کند. ما نیاز داریم این طرح‌هایی که آماده می‌شوند تا حصول نتیجه پیگیری شوند.

عضو شورای شهر مشهد بیان داشت: ما در جایی که می‌توانیم نقش مردم را ببینیم همین شوراهاست. ما براساس یک تکلیف قانونی و شرعی برای خدمت به مردم جمع شده‌ایم.

رئیس شورای استان خراسان رضوی ادامه داد: امروز وزیر ورزش و جوانان قرار بود در جمع نمایندگان شورای عالی استان‌ها حاضر شود اما چنین نشد. برای وزیر ورزش و دولت متاسفم که برنامه را لغو کردند. این درست نیست وزیری برای حضور در جلسه شورای عالی استان‌ها قول دهد اما نیاید. باید این مسئله از سوی شورای عالی استان‌ها پیگیری شود و با رئیس جمهور نامه نگاری شود تا چنین اتفاقاتی دوباره تکرار نشود.

حاجی بگلو ادامه داد: ما در حال تدوین طرحی در‌ شورای شهر مشهد هستیم که برای شورا بسیار مهم است اما ممکن دولت و مجلس هم چندان موافق آن نباشند . اما ما اگر اعتقاد داریم شوراها باید پیگیر حقوق مردم باشند و ما نمایندگان مردم هستیم باید این طرح به قانون تبدیل شود.

رئیس شورای استان خراسان رضوی توضیح داد: براساس این طرح  مدیران استانی، استانداران و هر صاحب منصبی که در استان از سوی دولت منصوب می شود باید از سوی شورای استان تایید شود در غیر این صورت نمی‌تواند منصوب شود.

وی ادامه داد: همچنین شورای استان و شهرستان بتوانند استاندار و فرماندار را استیضاح کنند و‌ مورد سوال قرار دهند. همان طور که مجلس می‌تواند وزیر را استیضاح کند. قانون شوراها را پارلمان محلی و همتراز مجلس ملی در استان‌ها می‌داند. از این رو این حق شوراست که برای دفاع از حق مردم بتواند این کار را انجام دهد.

نماینده استان خراسان رضوی در شورای عالی استان‌ها اظهار داشت: ما از دولت جدا هستیم. دولت انتصابی است و ما انتخابی هستیم و باید برای احقاق حقوق مردم در این حوزه تلاش کنیم‌.

نایب رئیس شورای شهر مشهد اضافه کرد: همه اعضایی که عضو شورای عالی استان‌ها شدند یعنی پله‌ها را یکی یکی طی کرده و انتخاب شدند.

رئیس شورای استان خراسان رضوی بیان کرد: بعضی از اعضای شورا که تعلیق می‌شوند بعد از مدتی تبرئه می‌شوند و این برای شوراها بسیار بد است و باید شورای عالی استان‌ها راهکاری برای این موضوع پیدا کند.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
آخرین مطالب
شبکه های اجتماعی