رئیس شورای شهر یزد: شبکه جمع آوری فاضلاب شهر یزد ایجاد می شود
يکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۲
غلامعلی سفید

غلامعلی سفید با اینکه در حال حاضر فاضلاب خانه های شهر یزد به قنات های شهری وارد می شود گفت: میراث فرهنگی، اداره آب و فاضلاب و شهرداری در تلاش هستند تا شبکه جمع آوری فاضلاب شهر یزد را ایجاد کنند.

غلامعلی سفید نماینده استان یزد در شورای عالی استان‌ها و رئیس شورای شهر یزد در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان‌ها با اشاره به وضعیت فاضلاب بافت جهانی یزد گفت: پس از اینکه بافت تاریخی یزد ثبت جهانی شد درخواست برای بازدید از بافت تاریخی شهر یزد از سوی گردشگران نیز افزایش یافت. از این رو بناهایی بیشتری به مهمان سرای سنتی تبدیل شد و فاضلاب شهر نیز افزایش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه افزایش فاضلاب در خانه‌های خشت‌و‌گلی باعث ایجاد نگرانی از تاثیرگذاری منفی شد ادامه داد: بنابراین شناسایی بافت تاریخی شهر یزد به عنوان میراث جهانی و افزایش گردشگر سبب ایجاد این مسئله شد.

سفید اضافه کرد: پیش از ثبت جهانی به دلیل اینکه شهر یزد شبکه فاضلاب مشترک و زیرزمینی نداشت مردم فاضلاب خود را به سمت چاه‌هایی که در منزل داشتند هدایت می‌کردند و این چاه ها به قنات‌های شهر سرازیر می‌شد که برخی از آنها متروکه بودند و برخی دیگر نیز آب داشتند و ورود فاضلاب آن‌ها را از حیض انتفاع خارج کرده بود.

رئیس شورای شهر افزود: این اقدام سبب از بین رفتن جوی‌های آب در سطح شهر می‌شد که در نوع خودش یک یادگار فرهنگی برای شهر بود و برای گردشگران جذابیت داشت.

نماینده استان یزد در شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: اخیرا اتفاقاتی رخ داده و اداره کل میراث فرهنگی، اداره آب و فاضلاب و شهرداری در همکاری با یکدیگر طرحی برای ایجاد یک شبکه فاضلاب محلی برای مناطق شهری تهیه کرده‌اند که براساس این طرح چاه‌های فاضلاب مسدود شده و به جای آن شبکه جمع‌آوری فاضلاب ایجاد می‌شود که در حال حاضر مطالعاتی برای اجرای بهتر در حال انجام است.

پایان پیام/

آخرین اخبار
شبکه های اجتماعی