رئیس دبیرخانه شورای عالی استان‌ها خبر داد: ۴ مصوبه مهم مجلس در خصوص شوراها و مدیریت شهری در برنامه هفتم توسعه
چهارشنبه ۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۷
صادقی

احمد صادقی رئیس دبیرخانه شورای عالی استان‌ها با اشاره به مصوبات مهم مجلس شورای اسلامی در زمینه شوراها و مدیریت شهری، گفت: در روز پایانی بررسی برنامه هفتم توسعه کشور توسط مجلس شورای اسلامی، ۳ مصوبه مهم در خصوص نظام شورایی کشور و حوزه مدیریت شهری، توسط نمایندگان مجلس به تصویب رسید که با مصوبه چندی پیش، در مجموع به 4 مصوبه رسید.

احمد صادقی رئیس دبیرخانه شورای عالی استان‌ها در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها با اشاره به مصوبات مهم مجلس شورای اسلامی در زمینه شوراها و مدیریت شهری، گفت: در روز پایانی بررسی برنامه هفتم توسعه کشور توسط مجلس شورای اسلامی، ۳ مصوبه مهم در خصوص نظام شورایی کشور و حوزه مدیریت شهری، توسط نمایندگان مجلس به تصویب رسید. البته چندی پیش نیز یک مصوبه دیگر داشتیم که در مجموع با تصویب این ۴ بند، گام مهمی در راستای ارتقای جایگاه شوراها و مدیریت شهری و حضور بیش از پیش آن در عرصه‌های تصمیم‌گیری کشور برداشته خواهد شد.


وی در ادامه به تشریح این مصوبات پرداخت و اظهار داشت: طبق ماده الحاقی ۵ برنامه هفتم توسعه کشور، از این پس رئیس یا عضو منتخب شورای عالی استان‌ها به عنوان عضو ناظر در شوراهای معماری و شهرسازی، اجتماعی، محیط‌زیست، گردشگری، میراث‌فرهنگی و صنایع دستی و حمل و نقل و ایمنی‌ راه‌های کشور حضور خواهد داشت و نظرات و دغدغه‌های جامعه شورایی را منتقل می‌کند. 


صادقی ادامه داد: ایجاد اتحادیه شهرداری‌های کشور نیز به موجب ماده الحاقی ۴ برنامه هفتم توسعه به تصویب نمایندگان مجلس رسید. این نهاد یک تشکل صنفی است که وظیفه پیگیری مطالبات شهرداری‌ها و انتقال تجربیات را بر عهده دارد.


رئیس دبیرخانه شورای عالی استان‌ها، خاطرنشان ساخت: تکلیف دولت به ابلاغ نظام جامع مدیریت منابع انسانی شهرداری‌های کشور به استثنای شهرداری تهران از دیگر مصوبات مهم امروز مجلس شورای اسلامی بود که وزارت کشور را مکلف می‌کند، در مدت ۳ ماه این نظام نامه را تهیه و برای تصویب به هیئت دولت ارسال کند. این موضوع در ماده الحاقی ۱۴ برنامه هفتم توسعه گنجانده شده است.

 

صادقی تصریح کرد: همچنین در هفته‌های گذشته نیز جزء 4 بند الف ماده ۱۰۵ برنامه هفتم توسعه به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده بود و ما توانسته بودیم این بند را در برنامه هفتم توسعه بگنجانیم. این بند، به دولت اختیار قانونی لازم داده شده است تا تمام تصدی های قابل واگذاری خود به شهرداریها را بر اساس نظر و پیشنهاد شورای عالی استان‌ها به مدیریت شهری واگذار کند.


وی در پایان از پیگیریهای اداره کل امور مجلس شورای عالی استان‌ها، قدردانی کرد و عنوان کرد: امیدواریم با اجرایی شدن این ۴ مصوبه مهم، شاهد ارتقای سطح و جایگاه شوراها و مدیریت شهری در نظام حل مسائل و تصمیم‌گیری کشور باشیم و قطعاً تلاش‌ها برای ادامه این روند، مستمر خواهد بود.

پایان پیام/

آخرین مطالب
شبکه های اجتماعی