نماینده استان کرمان در شورای عالی استان‌ها عنوان کرد: افزایش هزار میلیارد تومانی اعتبارات حوزه آب در کرمان در سال 1401 نسبت به سال 98
پنجشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۳
عباس زاده

نماینده استان کرمان در شورای عالی استان‌ها با قدردانی از عملکرد دولت سیزدهم در حوزه آب استان کرمان گفت: در دولت سیزدهم اعتبارات بخش آب استان کرمان از ۲۴۲ میلیارد تومان در سال ۹۸ به بیش از ۱۲۴۲ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ افزایش یافت.

علیرضا عباس زاده نماینده استان کرمان در شورای عالی استان‌ها در‌نطق پیش از دستور خود در نوزدهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها که با حضور وزیر نیرو برگزار می شد گفت: استان کرمان علیرغم ظرفیت‌های بالای معدنی، صنعتی و گردشگری از دیرباز با مشکلات کم آبی روبرو بوده است.

وی افزود: در دو سال گذشته با تلاش مضاعف دولت سیزدهم و هماهنگی بسیار خوب شرکت‌های آب منطقه‌ای و شرکت آب و فاضلاب تلاش‌های بسیار مهمی در جهت رفع کمبودها و کم کاری‌های گذشته انجام شده است. در یک سال گذشته پیشرفت پروژه‌های بخش آب استان کرمان بی‌سابقه بوده است و اعتبارات تخصیص یافته این استان فقط در بخش آب و شرکت آب منطقه ای با نگاه ویژه دولت سیزدهم از ۲۴۲ میلیارد تومان در سال ۹۸ به بیش از ۱۲۴۲ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ افزایش یافت.

عباس زاده ادامه داد: دولت سیزدهم به برنامه‌های بخش آب و آبفا توجه ویژه‌ای داشته است اجرای برنامه‌ها و طرح‌های مهم بخش آب در استان کرمان با جدیت و به صورت جهادی پیگیری شود.

نماینده استان کرمان در شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: در یک سال گذشته طرح اضطراری تامین آب کوتاه مدت شهرهای کرمان و رفسنجان از سامانه انتقال آب از خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور در قالب طرح آبرسانی به شهرهای شمالی استان کرمان آغاز شده است که با توجه به محدودیت جدی تامین آب شرب و بهداشت در شهرهای کرمان و رفسنجان با ابتکار وزارت نیرو کلید خورده است.

وی بیان کرد: این طرح مهم هم اکنون حدود ۴۵,۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با تلاش‌های بی وقفه امیدواریم تا قبل از تابستان سال آینده به بهره برداری برسد.

عباس زاده بیان کرد: افتتاح فاز اول پروژه ملی بزرگ تصفیه خانه و آب‌رسانی به شهرهای بم و بروات پس از ۱۲ سال با کار جهادی با حضور ریاست جمهور و وزیری و نشان از توجه ویژه دولت سیزدهم به حل مشکل آب در استان کرمان دارد که با اجرای این پروژه فشار بر منابع آب زیرزمینی در شهرستان‌های شرقی کاهش می‌یابد و به جای استفاده از چاه‌ها، آب آشامیدنی مردم شرق استان از آب با کیفیت سد نسا تامین خواهد شد.

نماینده استان کرمان در شورای عالی استان‌ها توضیح داد: توجه ویژه دولت مردمی و انقلابی به تصفیه خانه بزرگ شهر کرمان با ظرفیت ۳۰۰۰ لیتر بر ثانیه نیز جای تقدیر و تشکر دارد. علی رغم این که مطالعات این طرح مهم ملی ۱۴ سال پیش و در سال ۱۳۸۸ آغاز گردید و شروع عملیات اجرایی تصفیه خانه از ۱۲ سال پیش آغاز شده است در یک سال گذشته با توجه ویژه دولت سیزدهم پیشرفت فیزیکی این طرح از ۷۰ درصد به ۹۳ درصد رسیده است و در آینده نزدیک آماده بهره برداری خواهد بود. 

وی بیان کرد: سد شهیدان امیرتیموری (صفارود) در استان کرمان با حجم کل مخزن ۷۷ میلیون متر مکعب نیز که به منظور تامین آب شرب و صنعت از سال ۱۳۸۶ در حال اجرا است و نیز در حال حاضر حدود ۹۳ درصد پیشرفت دارد.

عباس زاده اظهار داشت: توجه وزارت نیرو در این دولت به بحث رودخانه‌ها و جلوگیری از خطرات سیل نیز ستودنی است و در دو سال گذشته در استان کرمان برای بیش از ۹۹ کیلومتر نشان گذاری اجرا گردیده و در سال‌های ۹۸ تا ۱۴۰۱ نیز لایه روبی بیش از ۳۸۲ کیلومتر از رودخانه‌های استان انجام شده است. توجه ویژه دولت سیزدهم به مدیریت منابع آب و اجرای برنامه‌های سازگاری با کم آبی که در این دولت با جدیت اجرایی شده است نیز شایسته تقدیر و تشکر است.

نماینده استان کرمان در شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: در استان کرمان در سال ۱۴۰۱ با کار جهادی و به منظور حفاظت از منابع آب تعداد ۱۲۲۶ دستگاه کنتور حجمی بر روی چاههای استان نصب گردید که تعداد کنتورهای نصب شده در سال ۱۴۰۱ از مجموع کل کنتورهای نصب شده در ۵ سال قبل از آن بیشتر بود و در سال جاری نیز با پیگیری ویژه شرکت آب منطقه ای کرمان با سرعت بیشتری این کار در حال اجرا است.

وی توضیح داد: بحث چاه‌های غیر مجاز نیز از دیرباز یکی از چالش‌های مهم منابع آب در استان کرمان و با برنامه‌ریزی صحیح وزارت نیرو و همکاری تمام دستگاه‌ها در سال ۱۴۰۱ تعداد ۷۸۸ حلقه از این چاه‌های بسته شده است که این موضوع کمک بسیار زیادی به تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی خواهد نمود.
 
عباس زاده در پایان گفت: اینجانب به عنوان نماینده استان کرمان در شورای عالی استان‌ها از تلاش‌های جهادی وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای در دولت انقلابی و مردمی سیزدهم تشکر می‌کنم و امیدوارم با استمداد از حضرت باری تعالی و تحت راهبری‌های رهبر فرزانه ی انقلاب این وزارتخانه، قوی کارآمد مردمی و انقلابی با محور قراردادن حل مسائل مردم، سرمایه ی اجتماعی نظام را تقویت و حرکت به سمت ایجاد تمدن نوین اسلامی را تسریع کند.

 

پایان پیام/

اخبار برگزیده
آخرین مطالب
شبکه های اجتماعی