عضو هیئت رئیسه شورای عالی استان‌ها: با گذشت یک دهه از طرح مفهوم مدیریت شهری تاکنون اقدام مهمی در این حوزه انجام نشده است
يکشنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۹
مغروری

مغروری با بیان اینکه لایحه مدیریت یکپارچه شهری می‌تواند فرصت بی‌نظیری در اختیار مدیریت کشور قرار دهد گفت: متاسفانه با گذشت بیش از یک دهه از ورود مفاهیم مدیریت یکپارچه شهری به ادبیات کشور تاکنون اقدام موثری در این حوزه صورت نگرفته است.

یوسف مغروری نماینده استان خراسان شمالی و عضو هیئت رئیسه شورای عالی استان‌ها در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه رویکرد قانونگذار در برنامه توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و قانون بودجه سنواتی کل کشور در سال‌های اخیر مبنی بر ضرورت تحقق مدیریت واحد شهری بوده است و تهیه و تدوین و تصویب لایحه درآمد شهرداری‌ها فرصتی بسیار ارزشمند برای توانمندسازی مدیریت‌‌های محلی و به نحوه خواسته شوراها و شهرداری‌ها محسوب‌ می‌شود.

 عضو هیئت رئیسه شورای عالی خاطر نشان کرد: هدف مهم و ارزشمندی که متاسفانه با گذشت بیش از یک دهه از ورود این مفهوم در ادبیات قانونگذاری کشور تحت عنوان مدیریت یکپارچه شهری است حدود و چارچوب‌هایی مشخص نشده و اقدام موثری در زمینه صورت نگرفته است این در حالی است که یقیناً تشکیل شوراها‌ می‌توانست فرصتی ارزشمند و امکانی بی‌بدیل برای پذیرفتن مسئولیت نظارت اجرایی مدیریت واحد شهری در مجموعه مدیریت محلی باشد.

مغروری تصریح کرد: اینکه اعضای شورا افرادی سیاسی باشند محل مناقشه نیست، بلکه نگاه به دسته سیاسی خاص در مباحث کلی مدیریت شهری است که مشکل ساز می‌شود چرا که در نهایت باید میزان مقبولیت مردمی در نظر گرفته ‌شود.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر بجنورد افزود: گسـتردگی و پیچیدگی مسـائل شهری و رشـد و توسعه روز افـزون شـهرها، مدیریـت امـور شـهر را بـه وظیفه‌ای دشـوار تبدیل نموده اسـت. برخـی مسـائل موجود در شهر، ناملموس و پنهان هستند اما مهمتر و بنیادی‌تر از مسائل آشکار شهر به شمار‌ می‌آینـد.

وی با بیان اینکه الگوی مدیریتی یک شهر نشان دهنده وضعیت مدیریتی کل کشور است افزود: وجود مشکل در چگونگی مدیریت و همچنین بی توجهی به سایر گروه‌هایی که بر شهر تأثیرگذار هستند موجب می شود که مدیریت شهر عملکردی مناسب و تأثیرگذار نداشته باشد.

نماینده خراسان شمالی در شورای عالی استان‌ها گفت: در بیشتر شهرها بحث بافت فرسوده، هوای آلوده، فقدان برنامه‌ درآمدهای پایدار شهری، سیاست تراکم‌فروشی، مشکلات زباله و پسماند، مدیریت بحران و عدم هماهنگی با دستگاه‌های موازی اجرایی و سیاست‌گذاری از مهمترین مشکلات مدیریت شهری است که باید برای آن چاره ای اندیشیده شود.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
آخرین مطالب
شبکه های اجتماعی