نماینده خراسان جنوبی در شورای عالی استان ها: کمبود نیروی رسمی برای تدریس در مدارس مرزی خراسان جنوبی/برخی از دانش آموزان، هزینه پرداخت کتب درسی شان را ندارند
يکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۹
فنودی

نماینده خراسان جنوبی در شورای عالی استان ها اظهار داشت: 4 شهرستان از 11 شهرستان استان خراسان جنوبی به نام های نهبندان، سربیشه، درمیان و زیرکوه مرزی هستند؛ متاسفانه مشکلی که در این شهرستان های مرزی وجود دارد کمبود نیروی رسمی برای آموزش و تدریس در مدارس است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، حسین فنودی در این باره به خبرنگار ایلنا، گفت: نیروهای خرید خدمات که 10 الی 15 سال است تدریس می‌کنند، تا سال گذشته طبق قانون کار حقوق دریافت می‌کردند اما یک سالی می‌شود شرایط حقوقی شان بهتر شده اما در کل این نوع معلمان بلاتکلیف هستند. مخصوصا در این 4 شهرستان مرزی خراسان جنوبی مجوز بکارگیری این نیروهای خرید خدمات صادر شده ولی تاکنون بی نتیجه مانده است که این موضوع روی آموزش دانش آموزان این شهرستان‌های مرزی تاثیر منفی دارد و این مشکلات را در مدتی که به عنوان معاون آموزش و پرورش سربیشه مسئول بودم از نزدیک می دیدم.

وی گفت:  وقتی معلمی رسمی نباشد نسبت به کارش دلگرم نمی شود و تا پارسال دریافتی این افراد یک میلیون تومان در ماه بود که البته یک سالی می شود شرایط شان مقداری بهتر شد و طبق قانون کار 3 الی 4 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند و بیمه شان هم به طور کامل پرداخت می شود. هرچند در ایام تابستان و عید نوروز و روزهای تعطیل حقوقی به این افراد تعلق نمی گیرد اما باز هم به نسبت گذشته شرایط شان بد نیست.

عضو شورای عالی استان ها اضافه کرد: آنچه دانش آموزان مناطق مرزی ما را رنج می‌دهد در دسترس بودن مواد مخدر است که عوامل ستاد مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از آسیب های اجتماعی پیگیر هستند که بتوانند این مشکل و آسیب را کنترل کنند. حتی در این 4 شهرستان مرزی استان دانش آموزان ابتدایی هم درگیر مواد مخدر و از نوع صنعتی شده‌اند. هرچند تعداد این دانش آموران اندک است اما اینکه سن اعتیاد در بین دانش آموزان پایین آمده است جای نگرانی دارد. قبلا بیشتر دانش آموزان دوره متوسط دوم درگیر بودند اما در حال حاضر دانش آموزان دوره ابتدایی هم درگیر شده‌اند.

وی گفت: این دانش آموزان رصد می شوند و جهت ترک اعتیاد از طریق آموزش و پرورش با همکاری بهزیستی به کمپ معرفی می شوند اما بعد از ترک دوباره به سمت مواد مخدر می روند. چرا که این مواد به راحتی در دسترس است و قیمت زیادی هم ندارد و دانش آموزان به دلیل قیمت پایین مواد به راحتی تهیه و مصرف می کنند. 

وی در ادامه به دوری بُعد مسافت روستاها به مدارس هم اشاره کرد و افزود: دانش آموزان تا دوره ابتدایی در روستاهای شان به مدرسه می روند اما بعد از این دوره خانواده ها به فرزندان شان اجازه ادامه تحصیل در مراکز شهری و روستاهای دیگر را نمی دهند و اکثرا دختران اجازه ندارند رفت و آمد کنند. مشکل ایاب و ذهاب دانش آموزان از روستاهای اغماری به روستای مرکزی را هم داریم و آموزش و پرورش آن امکانات لازم را ندارد که سرویس برای ایاب و ذهاب این دانش آموزان تهیه کند و اکثرا اولیا ممکن است به دلیل فقر مالی نتوانند هزینه رفت و آمد فرزندان شان را بدهند.

نماینده خراسان جنوبی در شورای عالی استان ها تصریح کرد: به دلیل خشکسالی ها بسیاری از روستاییان مهاجرت کرده اند و دانش آموزان چند روستا به دلیل کم بودن تعدادشان مجبورند با هم در یک روستا درس بخوانند که این مشکلات تاثیر منفی در آموزش آنها می گذارد.

*** برخی از دانش آموزان، هزینه پرداخت کتب درسی شان را ندارند

فنودی تصریح کرد: مدارسی در سطح بخش، شهر و شهرستان های مرزی داریم که آمار بسیار بالای دانش آموزان را دارد  که از روستاهای سمت مرز آمده اند. اگر چه ممکن است خوابگاه هایی برای این دانش آموزان باشد که شامل دوره ابتدایی نمی‌شود. امسال کتاب های درسی این دانش آموزان به صورت رایگان از سوی آموزش و پرورش در اختیار آنها قرار می گیرد و باید بگویم برخی از آنها حتی توان پرداخت هزینه کتب درسی شان را ندارند. 

 

پایان پیام/

آخرین مطالب
شبکه های اجتماعی