نماینده استان فارس در شورای عالی استان ها خسارت‌های سرمازدگی، سیل و خشکسالی کمر کشاورزان شمال فارس را شکسته است 
يکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۱
ساریخانی

نماینده استان فارس در شورای عالی استان ها با بیان اینکه خسارت های ناشی از سیل، خشکسالی و سرمازدگی کمر کشاورزان شمال فارس را شکسته است، گفت: در شهرستان های شمال استان خسارت ها بیش تر است.

سینا ساریخانی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها با بیان اینکه متاسفانه در چند سال اخیر  خسارت‌های زیادی را به کشاورزان در استان فارس به ویژه در شمال این استان در شهرستان های خرم‌بید، اقلید، بوانات، سرچهان، آباده و...  وارد شده است، گفت: کشاورزان برای کشت پائیزی هیچ اعتباری ندارند از این رو بانک ها باید برای حمایت از این قشر زحمت کش اقدام کنند زیرا اگر چنین روندی ادامه پیدا کند مهاجرت کشاورزان به شهرها تشدید می‌شود.

وی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی باید با همکاری بانک ها برای تمدید مهلت پرداخت وام کشاورزان و اختصاص اعتبارات خسارت ناشی از خشکسالی، سیل زدگی و سرمازدگی  برای کشت پائیزی وام‌هایی را در نظر بگیرید. 

نماینده استان فارس در شورای عالی استان ها تاکید کرد که شرکت‌های بیمه باید هرچه زودتر مبلغ خسارتی که کشاورزان دیدند پرداخت کنند.

ساریخانی اظهار داشت که کشاورزان نیاز به حمایت دارند و نباید در حمایت از آنها کم کاری کرد.

وی با بیان اینکه استان فارس همواره با حوادث طبیعی متعددی نظیر سرمازدگی، سیل، خشکسالی و ... مواجه بوده، اضافه کرد: این حوادث موجب تخریب منابع درآمد مردم می شوند و امکانات زیستی و مراکز فعالیتی آنان را از بین می برد.

ساریخانی اذعان کرد که  آسیب های اقتصادی و فیزیکی نیز موجب می شود تا جوامع روستایی و فعالیت های تولیدی آن ها به ویژه زراعت نیز به دلیل ارتباط تنگاتنگ با محیط طبیعی، ماهیت عوامل اصلی تولید، کار در فضای باز و داشتن توان محدود، از دیرباز در معرض تهدید بیشتر این نیروهای مخرب طبیعی قرار داشته اند.

وی با بیان اینکه ساکنان هر منطقه با توجه به تجربه خویش، اقداماتی را در جهت کاهش آثار زیانبار این نیروها بر جوامع خود صورت داده اند، افزود: آنان با اثرات این محدودیت ها و حوادث غیر مترقبه مقابله کرده اند. به طوری که اقدامات آنها موجب شده است که توانمندی بیشتری در برابر حوادث طبیعی پیدا کنند. بکارگیری دانش بومی و احیای مجدد این دانش ارزنده می تواند گامی مفید در پیشبرد اهداف توسعه پایدار محسوب شود.

نماینده فارس در شورای عالی استان ها پديده های خشکسالی ، سيل و سرمازدگی يکی از مشکلات رايج و مهم اکثر کشورها به خصوص کشور ما ايران است،گفت: کشور ما با اقليمی خشک تا نيمه خشک علاوه بر کمی بارندگی، توزيع نامناسب مکانی و زمانی بارندگی و شدت بارش ها از يک طرف در زمان بارش با سيل های مخرب ، و از طرف ديگر با کم آبی ها و خشکسالی های متناوب رو به رو است که به دنبال خود تاثيرات اقتصادی و اجتماعی، زيست محيطی گوناگونی را سبب می شود. شناخت اين تأثيرات  در تدوين برنامه های دقيق برای کاهش اين تاثيرات توسط دولت مفيد و موثر خواهد بود.
وی بیان داشت که رونق و شکوفایی کشاورزی می تواند ضامن امنیت غذایی و خودکفایی در کشور باشد و کشور را از وابستگی به بیگانگان در تامین غذا نجات دهد و مانع از سلطه پذیری و نفوذپذیری دشمنان با سلاح غذا شود. 
دولت باید بصورت جهادی با مدیریت و برنامه‌ریزی درست برای حل مشکلات کشاورزان تلاش کند.

ساریخانی با اشاره به اینکه متاسفانه در دوره ای که هنرمند بودن، پزشک شدن و پشت میز نشینی، به عنوان هنر و شأن اجتماعی قلمداد می شود، تصریح کرد: کشاورز زحمتکش و باغدار آبرومند و دامپرور پرتلاش، از ارج و شأن خاصی در اجتماع بهره مند نیست. جامعه ای که کشاورز و باغدار و دامپرورش از قشر ضعیف و محروم باشند، چنین جامعه ای قطعاً و حتماً درجا خواهد زد و با چالش ها و مشکلات زیادی دست و پنجه نرم خواهد کرد.

وی یک شاخص مهم توسعه هر کشور را توسعه در زمینه کشاورزی و باغداری و دامپروری عنوان کرد و گفت: این پیشه ها سراسر جنبه تولیدی دارد و برای عموم افراد جامعه مفید است. خودکفایی و استقلال یک کشور، در گرو رشد کشاورزی و دامپروری و باغداری و حمایت ویژه از این مشاغل پرارج است.

 

پایان پیام/

آخرین مطالب
شبکه های اجتماعی