نماینده استان بوشهر در شورای عالی استان‌ها: نبود درآمد پایدار برای شهرداری‌ها سبب نادیده گرفتن برخی از تخلفات می‌شود
شنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۷
حسینی

حسینی با بیان اینکه شهرداری‌ها برای کسب درآمد مجبورند از برخی تخلفات در ساخت و ساز چشم پوشی کنند گفت: دولت باید بودجه مورد نیاز شهرداری‌ها را تخصیص دهد تا شهرداری‌ها به دنبال تراکم فروشی و درآمد زایی از تخلفات ساخت‌وساز نروند.

 

 

 

سید محمد حسینی نماینده استان بوشهر در شورای عالی استان‌ها، در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان‌ها با اشاره به نبود درآمد پایدار برای شهرداری‌ها، گفت: زمانی که شهرداری‌ها درآمد پایدار ندارند برای به دست آوردن پول مورد نیاز خود به سمت دریافت عوارض ساخت‌وساز و تراکم فروشی می‌روند.

وی ادامه داد: بنابراین زمانی که ساخت و سازها کم می‌شود به تناسب درآمدها نیز کم ‌می‌شود و شهرداری برای کسب درآمد در راستای اداره شهر از تخلفات ساختمانی مانند حذف پارکینگ، اضافه کردن طبقات و ... چشم پوشی می‌کند تا بتواند از کمیسیون ماده 100 استفاده کرده و از تخلفات جریمه بگیرد. این مسئله سبب مشکلات بسیار بعدی است که نمونه آن را در متروپل آبادان شاهد بودیم.

حسینی افزود: اصل 44 قانون اساسی برای درآمد پایدار برون سپاری را پیشنهاد داده است. به این صورت که ارائه خدمات به بخش خصوصی واگذار شود.

نماینده استان بوشهر در شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: شاید یکی از مشکلاتی که گریبانگیر است تورم زیاد نیرو و بزرگ شدن بدنه شهرداری است. در این سال‌ها به قدری نیرو به شهرداری‌ها تحمیل شده است که شهرداری در پرداخت حقوق به کارکنان ناتوان است.

سخنگوی کمیسیون حقوقی نظارت شورای عالی استان‌ها، بیان کرد: اگر از منظر اصل 44 قانون اساسی نگاه کنیم درآمد پایدار شهرداری‌ها با این اصل مغایرت دارد چرا که اصل 44 برون سپاری خدمات را تشویق می‌کند در حالی که شهرداری برای درآمد پایدار باید سرمایه گذاری کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در حوزه سرمایه گذاری هم بخشی از سرمایه‌گذاری‌های شهرداری زیادن‌ده هستند. برای مثال در زمینه تولید شن و ماسه و یا سنگ شکن‌ها چون ساختار درستی ندارد و هزینه بیش از درآمد است زیادن ده شده‌اند. در این تولیدی‌ها مدیریت به درستی انجام نمی‌شود و افراد شاغل دلسوزی لازم را ندارند. برای مثال در صورت سهل‌انگاری یک راننده اگر لاستیک یک لودر خراب شود هزینه 100 میلیون تومانی در پی دارد، درحالی که درآمد آن معدن شن یا سنگ اینقدر نیست.

حسینی ادامه داد: از نظر من دولت باید بودجه مورد نیاز شهرداری‌ها را تامین کند تا شهرداری‌ها نیاز نداشته باشند به این مسائل ورود کنند تا تراکم فروشی و شهرفروشی اتفاق بیفتد.

پایان پیام/

آخرین مطالب
شبکه های اجتماعی