;
استفاده از بافت فرسوده در راستای تحقق جهش تولید مسکن
سه‌شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۸
شاکری

استفاده از ظرفیت بافت فرسوده شهری و زمین های خاکستری در محدوده شهر می تواند عامل موفقیت طرح جهش تولید مسکن باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، حمید شاکری رئیس مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر جهرم ضمن اشاره به طرح های مسکن ساز تحت عناوین مختلف توسط دولت های پیشین تاکنون تاکید کرد: دولت های اخیر همگی طرحی برای مسکن داشته و هر کدامشان با نام خاصی معرفی شدند؛ از مسکن مهر تا مسکن اولی ها ... و حالا نیز بحث جهش تولید مسکن مطرح است؛ این در حالی است که نگاه دولت ها به این موضوع متفاوت بود؛ اما همه آنها اقداماتشان در راستای حل مشکل مسکن متمرکز شده بود.

شاکری با تاکید بر اینکه در طرح جهش تولید مسکن، تمرکز بر ساخت مسکن در حاشیه شهرها است، افزود: نبود زیرساخت ها ی لازم از جمله زیرساخت آب و فاضلاب، برق، سرانه‌های خدماتی و آموزشی نگرانی های بسیاری ایجاد می‌کند و بهتر است دولت به جای توجه به زمین های واقع در حریم شهرها مشکل مسکن از طریق بافت فرسوده شهری حل کند و در صورت کمبود آنگاه با ارائه خدمات و زیرساخت ها به فکر الحاق زمین به محدوده شهرها باشد.

ویضمن تاکید بر ظرفیت های بافت فرسوده شهری بیان داشت: تامین مسکن از طریق احیای بافت فرسوده شهری، دارای مزیت های زیادی است از جمله؛ منابع مالی کمتری نیاز دارد، از خسارت های احتمالی ناشی از حوادث ناگوار می کاهد و همین طور جلوی بسیاری از مسائل و مشکلات شهری در ابعاد مختلف گرفته می شود، وی در ادامه اظهار داشتند: در احیای بافت فرسوده، زمین متعلق به مردم است که در اختیار دستگاه سازنده قرار می‌گیرد و دولت فقط نقش تسهیل‌گری دارد این امر باعث سرعت بیشتر کار و موفقیت طرح خواهد شد.

شاکری ادامه داد: در صورت استفاده دولت از ظرفیت بافت فرسوده شهری، به نظر می رسد دولت نیاز چندانی به الحاق زمین به محدوده شهر ندارد. این کار اگرچه کمی زمانبر است اما زیربنایی و اساسی بشمار می‌رود.

این استاد دانشگاه ضمن مهم خواندن توجه دولت و شهرداری ها به محلات کم برخوردار و ناکارآمد شهری تاکید کرد: احیای بافت فرسوده شهری نیازمند، افزایش هدفمند میزان تسهیلات مالی، تسهیل گری و ورود کارآمد مدیریت شهری به آن دارد.

رئیس مرکز پژوهش های شورا تاکید کرد: برای استفاده از بازآفرینی بافت فرسوده شهری به منظور اجرای طرح جهش تولید مسکن باید از روش های تشویقی مانند اعطای تسهیلات بانکی کم بهره یا صدور رایگان پروانه ساختمانی یا اینکه از مشارکت دولت بهره گرفت تا جامعه هدف این طرح به سمت آن ترغیب شوند.

شاکری در پایان ابراز امیدواری کرد؛ دولت در اجرای طرح جهش تولید مسکن به گونه ای برنامه ریزی کند که استفاده از بافت فرسوده شهری و زمین های خاکستری در محدوده شهری در اولویت قرار گیرند و اگر تامین زمین از این دو محل امکانپذیر نبود آنگاه از روش های دیگر مانند الحاق زمین به محدوده شهری استفاده شود.

پایان پیام/

شبکه های اجتماعی
;