نماینده استان قزوین در شورای عالی استان ها: حاشیه نشینی معضل مشترک تمام شهرهای بزرگ کشور است
سه‌شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۲
مهدی عبدالرزاقی

عبدالرزاقی با بیان اینکه حاشیه نشینی معضل مشترک تمام شهرهای بزرگ کشور است گفت: حل معضل حاشیه نشینی باید جزو برنامه های اصلی دولت ها باشد.

مهدی عبدالرزاقی نماینده استان قزوین در شورای عالی استان ها در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان‌ها با اشاره به حاشیه نشینی در شهرها گفت: بیش از 2 قرن پیش که انقلاب صنعتی در غرب شروع شد مردم از روستاها به سمت شهرها مهاجرت کردند و در دهه 40 نیز با انجام اصلاحات ارضی در کشور و صنعتی شدن شهرها در ایران جمعیت روستایی به شهرها نقل مکان می‌کردند.

نماینده استان قزوین در شورای عالی استان ها ادامه داد: با افزایش جمعیت شهرها مشکل حاشیه نشینی یا سکونتگاه‌های غیر رسمی در شهرها نیز به وجود آمد. بخشی از مهاجران که نمی‌توانستند در مرکز شهرها زندگی کنند جذب حاشیه شهرها شده و مساکن غیر رسمی‌دایر می‌کردند.

عبدالرزاقی با بیان اینکه حاشیه نشینی مشکل تمام شهرهای بزرگ و کلانشهرهای کشور است تصریح کرد: مشکلی که وجود دارد این است که اصول سیما و منظر شهری در این مناطق رعایت نشده است و در پی آن خدمات دهی به این مناطق نیز با مشکل روبه‌روست.

عضو شورای شهر قزوین بیان کرد: برای مثال در شهر قزوین ما با مشکل توزیع خدمات شهری بین مردم مناطق حاشیه‌ای مواجه هستیم و دستگاه‌های خدمات رسان مانند شهرداری توان توزیع مناسب خدمات میان مردم را ندارد.

وی اضافه کرد: حداقل در استان قزوین با توجه به سختگیری‌هایی که از سوی اداره کل راه و شهرسازی و مجموعه مدیریت شهری انجام می‌شود به نظر می‌رسد دیگر شاهد شکل گیری مناطق حاشیه ای جدید در شهرها نباشیم. اما به هر حال باید فکری به حال وضع موجود کنیم و مناطقی که اکنون در حاشیه شهرها وجود دارد را ساماندهی کنیم.

نماینده استان قزوین در شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه حاشیه نشینی یک معضل جدی برای مدیران شهری در کشور به ویژه شهرهای بزرگ است بیان کرد: از سوی دیگر افزایش قیمت سرسام‌آور مسکن و زمین در سطح شهرها سبب می‌شود بسیاری نتوانند به زندگی خود در بافت شهرها ادامه دهند و به حاشیه شهرها رانده می‌شوند.

عبدالرزاقی افزود: گران شدن قیمت ملک و زمین سبب می‌شود مردم بومی شهر به حاشیه رانده شوند و مدیران شهری در تمام دنیا تلاش می‌کنند با حفظ مردم بومی هویت شهر را حفظ کنند. بنابراین باید دولت برای کاهش قیمت زمین و ملک تلاش کند.

وی ادامه داد: با خروج مردم بومی‌که اغلب در بافت تاریخی شهر ساکن هستن این خانه‌ها تخریب شده و هویت تاریخی شهر نیز از بین می‌رود.

عضو شورای شهر قزوین گفت: دولت و مدیریت شهری باید تدبیری بیندیشند تا ضمن جلوگیری از افزایش حاشیه نشینی با بهسازی و بازسازی مساکن غیر رسمی و حاشیه نشینی زمینه ارائه خدمات و بهبود شرایط زندگی را فراهم کنند. البته این ارائه خدمات نباید به بهای افزایش هزینه زندگی باشد که مردم کم برخوردار مجبور شوند از حاشیه نشینی به بی خانمانی رانده شوند.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
آخرین مطالب
شبکه های اجتماعی