رئیس شورای عالی استان ها: زیرساخت های شورای عالی استان ها در یک سال گذشته متحول شده است
چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۳
احمدی

دکتر علیرضا احمدی رئیس شورای عالی استان ها با اشاره به عملکرد شورا در یک سال گذشته گفت: زیرساخت های شورای عالی استان ها در تمامی حوزه ها متحول شده و گام های بلندی برای ارتقاء جایگاه شوراها برداشته شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان‌ها، دکتر علیرضا احمدی رئیس شورای عالی استان‌ها در روز اول چهلمین اجلاس شورای عالی استان‌ها، که امروز (چهارشنبه) برگزار شد گفت: یکی از وظایف اصلی شورای عالی استان‌ها بردن طرح به مجلس است و خوشبختانه تا این لحظه چندین طرح به مجلس برده شده است.

احمدی ادامه داد: یکی از این طرح‌ها طرح مدیریت جامع شهری است که اعلام وصول شده و در مرحله بررسی در مجلس است. دومین طرح ما طرح مدیریت پسماند است که آن هم اعلام وصول شده و در نوبت رسیدگی در کمیسیون تخصصی امور داخلی و شوراهای مجلس است.

رئیس شورای عالی استان‌ها اضافه کرد: تبصره 2 ذیل ماده 29 قانون نوسازی و عمران شهری هم طرح دیگر ما است که در مجلس اعلام وصول شده و در نوبت رسیدگی در کمیسیون مربوطه است. همچنین طرح اصلاح قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرهاست که اعلام وصول شده است.

وی خاطرنشان کرد: طرح الحاق یک تبصره به قانون نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و معلولان عادی و شاغلین مشاغل زیان آور مصوب 1/10/67 و تغییرات بعد از آن نیز به مجلس ارسال شد که اعلام وصول شده و در نوبت رسیدگی است.

احمدی افزود: افزون بر اینها طرح اصلاح تبصره 3 ماده 32 قانون احکام دائمی برنامه توسعه کشور مصوب 10/11/95 نیز در اختیار هیئت رئیسه مجلس قرار گرفته و منتظر اعلام وصول است. طرح اصلاح تبصره 3 ماده 28 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 7/9/87 با اصلاحات بعدی نیز در اداره کل قوانین در دست بررسی است تا برای اعلام وصول به هیئت رئیسه ارسال شود. همچنین طرح الحاق یک تصره ذیل ماده 31 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز در اداره کل قوانین مجلس در نوبت رسیدگی است.

احمدی افزود: رئیس شورای عالی استان‌ها باید در یک سری از جلسات دولتی و عمومی اعم از شورای فرهنگ عمومی، نهاد کتابخانه‌های عمومی، کمیسیون‌های اصلی دولت، ستاد بازآفرینی شهری، شورای عالی ترافیک و ... شرکت کند که بنده مجموعا در بیش از 70 جلسه حضور یافته ام.

 احمدی افزود: همچنین در جلسات مربوط به دولت و مجامع مختلف هم نزدیک به 74 جلسه معاونین و مدیران و اعضای شورای عالی استان‌ها به فراخور ارتباط حضور یافته‌اند.

رئیس شورای عالی استان‌ها همچنین بیان کرد: در مدت ریاست بنده بر شورای عالی استان‌ها 26 طرح وصول شده است که از این تعداد 19 طرح در مجموع اجلاس‌ها مورد بررسی و تصویب قرار گرفته است.

وی افزود: همچنین دو سامانه از جمله سامانه ملی ثبت شکایات و تخلفات مردمی و سامانه جامع شوراهای سراسر کشور از طریق این اداره کل راه اندازی شد که هریک ویژگی های به خصوصی در ارتقاء جایگاه نظارتی شورای عالی استان ها و گرد آوری بانک اطلاعات اعضی شوراها دارد.

احمدی بیان داشت: ما تلاش کردیم مرکز آموزش شورای عالی استان‌ها را نیز فعال کنیم تا در زمینه آموزش شوراها عملکرد مثبتی داشته باشد. این مرکز می‌تواند بسیاری از مشکلات شوراها در دوره‌های بعد را که ناشی از ناآگاهی و عدم تسلط اعضای شوراها به قوانین است را بر طرف کند.

وی افزود: این مرکز چهار دستور کار اصلی از جمله آماده سازی پیش‌نویس نظام جامع آموزش شوراهای سراسر کشور، تدوین آیین‌نامه نگارش مکاتبات اداری برای شوراهای شهر و روستا، نیازسنجی از واحدها و تدوین تقویم آموزشی سال 1400 شورای عالی استان‌ها و پیگیری انعقاد تفاهمنامه با دانشگاه‌های کشور دارد.

رئیس شورای عالی استان‌ها در خصوص تفاهمنامه شورای عالی استان‌ها با سایر دستگاه‌ها گفت: در این مدت با دیوان عدالت اداری، سازمان پدافند غیرعامل، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور، قرارگاه خاتم الانبیا، بانک شهر، صندوق کارآفرینی امید و ... تفاهمنامه همکاری امضا شده است و امضای تفاهمنامه با سازمان بازرسی کل کشور و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در دست اقدام است.

پایان پیام/

آخرین اخبار
شبکه های اجتماعی