فرماندار شهرستان اردل: روند اداری دریافت خسارت ناشی از شکستگی خط لوله نفت مارون-اصفهان آسان تر شود
يکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۹
کیانی

فرماندار شهرستان اردل با اشاره به اینکه همه ما می دانیم اهمیت این پالایشگاه برای کشور زیاد است، تصریح کرد: چرا مصوباتی که در وزارت نفت با حضور مسئولین بالادستی در سال ۹۵ برای ساماندهی این خط لوله اخذ گردیده تاکنون هیچ کدام از تعهدات اجرایی نشده است؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها، فرماندار شهرستان اردل در جلسه بررسی مسائل و مشکلات ناشی از شکستگی و آتش سوزی لوله های نفت مارون با اشاره به اینکه همه ما خدمتگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران هستیم و باید هر اتفاقی می افتد مسئولیت آن را بپذیریم و کمک کنیم که مردم را از توابع و خطرات ناشی از اتفاق دور کنیم، خاطرنشان کرد: حضور ما در این جلسات زمانی ارزش دارد که به مردم خدمت کنیم. ما روایت داریم که  عبادت باید همراه با احسان و رعایت اخلاق باشد و خدمتی که به مردم می کنیم نباید همراه با منت باشد. چرا که انجام وظیفه است و نباید هیچ چشم داشتی از مردم داشته باشیم لذا امیدوارم که این وظیفه را به خوبی بشناسیم و برای انجام مسئولیت هایمان به خوبی تلاش کنیم.


وی گفت: از امام حسین (ع) تا گاندی که مسلمان نبود همه معتقد بودند که حاجت های مردم نعمت های الهی هستند از آنها نرنجید و ملول نشوید. این خاصیت انسانیت و دین ماست اگر عزیزانی تا الان تعلل داشتند واقعاً باید رفتار و اعمالشان را اصلاح کنند و خدمت به مردم در اولین فرصت را وظیفه بدانند.

کیانی با اشاره به دلایل مطروحه جهت علت عدم حضور مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه اصفهان در جلسه، گفت: امیدوار بودیم در چنین جلسه بزرگی که هم مسئولین و هم مردم منطقه هستند ایشان نیز می‌آمدند و با توجه بیشتری به پاسخگوی مشکلات می‌پرداختند.

وی افزود: احداث لوله‌های نفت در این منطقه مهندسی شده نبوده و امروز شرکت نفت در قبال سانتی متر به سانتی متر این خط لوله مسئول است و زمانی که اتفاقی در مسیر این خط لوله رخ می دهد، باید به موقع حضور پیدا کند آسیب‌شناسی نموده و پاسخ گو باشد. زمانی که مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اعلام می کند مطالعات نشان داده شکستگی لوله نفت ناشی از فشار درونی لوله ها بوده بنابراین تنها علت شکستگی را نمی‌توان رانش زمین عنوان کرد.

 

رماندار شهرستان اردل اضافه کرد: پس بهتر است در استان هایی که خطوط لوله انتقال نفت از آنها می گذرد نمایندگی شرکت نفت در آن استان برای حفاظت، مرمت و نگهداری از لوله ها وجود داشته باشد و مسئولیت تبعات و مشکلات ناشی از آنها را پیگیری و جهت جبران آنها اقدام نماید نه اینکه این اتفاق در استان رخ دهد و ما با کلی خواهش و تمنا تقاضای رسیدگی به مشکلات ناشی از شکستگی خطوط لوله را درخواست نماییم.

کیانی با اشاره به اینکه همه ما می دانیم اهمیت این پالایشگاه برای کشور زیاد است ، تصریح کرد: چرا مصوباتی که در وزارت نفت با حضور مسئولین بالادستی در سال ۹۵ برای ساماندهی این خط لوله اخذ گردیده تاکنون هیچ کدام از تعهدات اجرایی نشده است؟ جای تامل دارد!
  
وی ادامه داد: خدا را شکر که نماینده مردم شهرستان اردل در مجلس شورای اسلامی موضوع را به رئیس‌جمهور، وزیر نفت و رئیس ستاد بحران کشور اعلام و رئیس جمهور دستور رسیدگی به مشکل را صادر کردند. همچنین در سفر اخیر دکتر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به استان از محل شکستگی لوله نفت مارون در منطقه سرخون شهرستان اردل نیز بازدید به عمل آمد و ایشان نیز پیگیر مشکلات از طریق مسئولین کشوری شدند. لذا این حادثه به یک معضل ملی تبدیل شده دستور رئیس قوه قضائیه، رئیس جمهور ، وزیر نفت و پیگیری سایر مسئولین کشوری را دارد.

کیانی ضمن تشکر از اقدامات نیروهای محلی جهت مهار آتش ناشی از حادثه شکستگی لوله نفت مارون در شهر سرخون، افزود: شرکت نفت اعلام کرده مبلغ ۳۰ میلیارد تومان خسارت پرداخت گردیده اما مدیرکل دامپزشکی عنوان نمود گردش مالی شیلات ها در این ایام حدود ۵۰ میلیارد تومان بوده بنابراین مبلغ پرداختی جوابگوی مردم منطقه نیست.
 وی گفت: اگر قصد جابجایی هم نداشته باشید در حدود ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر از این خط لوله باید تعویض شوند و بیش از ۴ کیلومتر که شما اعلام کردید در آن منطقه خط لوله مشکل دارد بنابراین اگر اتفاق مشابهی در منطقه قیصری سرخون اتفاق بیفتد امکان جبران خسارت وجود ندارد .

وی با اشاره به اینکه در هنگام بروز حوادث ناگوار اخیر شرکت نفت مسئولیت جبران مشکلات اجتماعی و خسارت وارده به جان و مال مردم را دارد ، خاطر نشان کرد: ما از حل مشکلات اجتماعی گذشتیم اما خواهشی که داریم خسارت را به دور از نگاه بخشی ، جناحی و ... دقیق محاسبه و به مردم پرداخت کنید.

کیانی گفت: ممکن است دارایی مردم منطقه محدود باشد اما همین تعداد گوسفند و مال اندک مایه ی امرار معاش خانواده ها را تامین می نموده بنابراین نباید مشکلات مردم را کوچک بشماریم و هیچ اقدامی نکنیم.

 فرماندار شهرستان اردل از مسئولین شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه اصفهان خواست: برای کاهش روند اداری دریافت خسارت مردم منطقه سرخون راهکاری اندیشیده شود و ضمن هماهنگی با امور حقوقی آن شرکت اگر امکانش هست بدون حضور مردم در دادگاه و پاسگاه به صورت توافقی و با انجام روال اداری کوتاه به حقوق قانونی شان دست یابند چراکه اخیراً مشکلات اجتماعی بسیاری به وجود آمده و اشخاصی خسارت دیده اند و پاسگاه منطقه نیز اعلام نموده ولی به دلیل نبود مستندات مشمول دریافت خسارت نمی باشند. از طرفی مسئولین دستگاه قضایی نیز از این موضوع آزرده خاطرند که چرا مردم بی گناه باید بدون هیچ دلیل قانع کننده‌ای روز و شب را جلوی دادگاه سپری کنند پس برای کاهش روال اقدامات اداری هر کاری که ممکن است انجام دهید.

همچنین از شرکت نفت انتظار داریم نیازهای فوری که توسط مدیریت بحران تشخیص داده شده از جمله هزینه آزمایشات برای احقاق حقوق مردم سریعتر پیگیری و اقدام گردد.

پایان پیام/

شبکه های اجتماعی