رئیس کمیسیون آموزش، پژوهش، تحقیقات و فناوری شورای عالی استان ها: عدم وجود تهویه هوای مناسب در مدارس خطر ابتلا به ویروس کرونا را افزایش می دهد
شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷
محمدجمال حجتی

محمد جمال حجتی گفت: با فرا رسیدن فصل سرما، درب و پنجره کلاس ها بسته خواهد شد. لذا هوای مناسب و چرخش هوا در کلاس ها نخواهیم داشت. همین امر خطر ابتلا به ویروس کرونا را مضاعف می کند.

محمد جمال حجتی رئیس کمیسیون آموزش، پژوهش، تحقیقات و فناوری شورای عالی استان ها در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها ضمن گرامیداشت یاد و خاطره حماسه هشت سال دفاع مقدس اظهار داشت: متاسفانه کشورمان، مانند سایر کشورهای دنیا درگیر ویروس منحوس کرونا است. یک سال تجربه تلخی از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی داریم. شاید قرار نگرفتن در چنین شرایطی و عدم تجربه مهم ترین علت برای عدم رعایت پروتکل های بهداشتی بوده است.

وی گفت: متاسفانه تاوان سنگینی دادیم و تعداد زیادی از هموطنان مان از کنار ما رفتند. البته در کنار این مشکلات تجربه های زیادی در کشور به دست آوریم که می‌تواند دستاورد و درس‌های بسیار گرانبهایی برای ما داشته باشد. در مسیر این راه می توانیم از این تجربه ها استفاده کنیم.

نماینده استان همدان در شورای عالی استان ها با بیان اینکه عدم رعایت پروتکل های بهداشتی موجب ایجاد موج دوم کرونا شد گفت: پروتکل های بهداشتی را آنگونه که باید رعایت نکردیم. مبادی ورودی شهرهایمان بسته نشد و تمهیدات لازم دیگر برای پیشگیری از انتشار این ویروس اندیشیده نشد. پیامد این عدم تدبیر باعث به راه افتادن موج دوم ویروس کرونا شد و تعداد از دست رفتگان مان از 30 نفر به تعداد بیش از 150نفر رسید.

وی با تاکید بر اینکه در کنار این بی احتیاطی ها و بی تدبیری ها بازگشایی مدارس نیز اقدامی عجیب بود تصریح کرد: سه وضعیت قرمز، زرد و سفید برای ویروس کرونا مشخص کردند. وقتی وضعیت ویروس در کشور و یا یک استانی به حالت قرمز درآمد. بایستی اجتماعات خود را تعطیل کنیم و مکان هایی که احتمال انتقال ویروس منحوس کرونا وجود دارد تعطیل شود البته به اضافه رعایت نکات بهداشتی دیگر.

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات، پژوهش و فناوری افزود: متاسفانه علی رغم مباحث و مسائلی که مطرح و هشدارهایی که توسط کارشناسان داده شد، وزارت آموزش و پرورش اقدام به بازگشایی مدارس کرد. این بازگشایی همزمان خواهد بود با فصل سرما و تقارن بیماری های کرونا و سرماخوردگی و آنفولانزا که بدون تردید باعث بروز مشکلات عدیده‌ای برای هموطنان خواهد شد.

حجتی افزود: در شهرستان درگزین استان همدان، مدیریت آموزش و پرورش در آی.سی.یو تحت مراقبت است. مدارسی داریم که همکاران و فرهنگیان عزیز مبتلا هستند با این وجود مدرسه را تعطیل نکردند و قطعاً این عملکرد موجب گسترش ویروس کرونا خواهد شد.

این عضو شورای عالی استانها افزود: ما نباید با تدبیرهای بدون مطالعه مردم را سرگردان و بلا تکلیف کرده و فضای جامعه را ملتهب کنیم. از طرفی می گوییم از حصور در اجتماعات و حتی هم نشینی خانوادگی دوری کنیم و از طرفی چند میلیون دانش آموز و معلم را در  اجتماع بسیار نزدیک قرار می دهیم که این تناقض آشکار سیاست گذاری بهداشتی است.

نماینده استان همدان در شورای عالی استان ها با تاکید بر اینکه نباید معلمان و دانش‌آموزانمان را مانند پزشکان عزیزمان که جزء سرمایه‌های کشورمان هستند از دست بدهیم افزود: در حال حاضر پزشکان ما در خط مقدم ویروس کرونا در حال انجام خدمت هستند که با این اقدامات بار مضاعفی بر روی دوش آنها می گذاریم.

حجتی با تاکید بر اینکه به عنوان نماینده استان همدان و رئیس کمیسیون آموزش تحقیقات و پژوهش و فناوری شورای عالی استانها اعتراض شدید خودم را برای بازگشایی مدارس در این برهه زمانی اعلام می کنم گفت: از وزیر آموزش و پرورش درخواست می کنم که آموزش را از راه دور تقویت و اجرا شود. تا از ایجاد یک موج خطرناک جلوگیری شود. با توجه به افزایش افراد بستری شده در بیمارستان ، باید جلوی آموزش حضوری گرفته شود. امروز زمانی نیست که بخواهیم آموزش حضوری داشته باشیم.

وی همچنین در ادامه سخنان خود با اشاره به ضرورت تهویه هوای مناسب در کلاس ها افزود: با آغاز فصل سرما درب و پنجره کلاس ها بسته خواهد شد. لذا هوای مناسب و چرخش هوا در کلاس ها نخواهیم داشت. همین امر خطر ابتلا به ویروس کرونا را مضاعف می کند از مسئولین درخواست دارم که قبل از به وجود آمدن یک فاجعه جلوی آن گرفته شود.

انتهای پیام/2

اخبار برگزیده
آخرین مطالب
شبکه های اجتماعی