نماینده کهگیلویه و بویر احمد در شورای عالی استان ها: ضرورت رفع معضلات و مشکلات عشایر جهت شکوفایی بخش تولید
شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۹
فرزاد آذریان

فرزاد آذریان در تشریح مشکلات عشایر گفت: باید اذعان کرد که این قشر مولد با مشکلات و محدودیت‌ها زیادی زندگی خود را سپری می کنند.

فرزاد آذریان نماینده استان کهگیلویه و بویر احمد در شورای عالی استان ها در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها درباره مشکلات عشایر اظهارداشت: استان کهگیلویه و بویراحمد به لحاظ ساختار طبیعی و اقلیمی منحصر به فردش یکی از استان های عشایر خیز کشور محسوب می شود. ۲۳ درصد اراضی استان با جمعیتی قریب به ۰ ۸ هزار نفر به عشایر اختصاص داده شده است.

وی با بیان اینکه عمده فعالیت و شغل مردم عشایر استان دامپروری، کشاورزی و باغداری است بیان کرد: بر این اساس استان کهگیلویه و بویر احمد سهم بسیار زیادی در تولید گوشت و محصولات کشاورزی استان و استانهای همجوار دارد. اما با تاسف باید گفت که این قشر نجیب و مولد با مشکلات و محدودیت‌ها زیادی، زندگی خود را سپری می کنند.

نماینده استان کهگیلویه و بویر احمد افزود: اگر معضلات در مسیر کار و تلاش عشایر نبود بدون شک نقش  بارزتری را در تولید  از خود نشان می‌دادند. براین اساس می‌طلبد دولتمردان محور اساسی برنامه ریزی های خود برای جلوگیری از مهاجرت عشایر به شهر و فعال کردن و تشویق آن ها در بخش تولید و شکوفایی را مد نظر قرار دهند.

آذریان با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای عشایر به علت صعب العبور بودن مناطقی که از آن گذر می کنند گفت: از برخی پروژه ها بعد از اجرای آن توسط عشایر مراقبت نمی شود. پیمانکاران مجرب نیز از پروژه های عشایر به علت صعب العبور بودن مناطقی که عشایر در آن حضور دارند استقبال نمی کنند. همچنین عشایر از مراکز تامین انرژی و خدمات رسانی به علت دردسترس نبودن بی بهره هستند.

وی، آسیب پذیری عشایر از سوانح و بلایای طبیعی به ویژه خشکسالی، از بین رفتن ایل راه ها و افزایش مشکلات و مخاطرات کوچ سنتی در مسیر جاده های اصلی و فرعی، واگذاری، تصرف وتعرض اشخاص حقیقی و حقوقی به حریم مراتع و ایل راه ها و چمنزارها و اطرافگاههای عشایری و عدم هماهنگی دستگاه های دولتی در زمینه ساماندهی عشایر و رسیدگی به امور آن ها را اهم مشکلات عشایر برشمرد و افزود: به علت این مشکلات شاهد مهاجرت عشایر به روستاها و شهرهای اطراف آن هستیم. بایستی جایگاه مناسب در نظام برنامه ریزی برای ساماندهی کوچ و اسکان عشایر در نظر گرفته شود.

عضو کمیسیون امور اقتصادی و برنامه و بودجه شورای عالی استان ها خواستار خرید تضمینی محصولات و فرآورده های عشایر شد و افزود: عدم خرید تضمینی محصولات تولیدی عشایر موجب ضرر و زیان به این قشر زحمت کش می شود. لذا با خرید تضمینی می توان بخشی از کمبود نقدینگی عشایر برای استفاده از ظرفیت های تولیدی موجود در منطقه عشایر را جبران کرد. از سوی دیگر عدم ثبات در بازار محصولات دامی و صنایع دستی عشایر جبران خواهد شد.

آذریان در ادامه سخنان خود بر ضرورت رفع محدودیت های ناشی از نداشتن وثیقه های مقبول نظام بانکی در اخذ تسهیلات توسط عشایر تاکید کرد و افزود: بانک های عامل با شبکه تعاونی ها جهت تامین نقدینگی برای عشایر همکاری های لازم را ندارند.

نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد عدم بهره مندی کامل عشایر از سوخت فسیلی در کلیه مناطق عشایری، مشکلات و محدودیت های روش های نوین زراعی و آبیاری در باغات و اراضی کشاورزی عشایری ، عدم صدور سند قطعی در عرصه های تحت مالکیت عشایر و منابع ارضی واگذار شده به عشایر، عدم تحقق کامل مفاد قوانین و برنامه های مصوب در امور عشایر به خاطر عدم  تخصیص به موقع و کامل اعتبارات ، عدم گسترش بازارها، عدم توسعه روش های تولید و نبود حمایت های مالی و بیمه ای لازم و افزایش قیمت داروها و نهادهای دامی و از هم پاشیدگی نظام ایلی و جایگزین نشدن نظام جدید را دیگر مشکلات عشایر دانست.

انتهای پیام/2

  

آخرین اخبار
شبکه های اجتماعی