نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استان‌ها: تصویب طرح مدیریت یکپارچه شهری انقلابی در حوزه مدیریت شهری است
شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۱
بهبود جعفری

جعفری تصویب مدیریت یکپارچه شهری را انقلابی در حوزه مدیریت شهری خواند و گفت:در صورت تصویب این طرح شهرداری‌ها در تمامی حوزه‌ها، توانمند شده و جوابگوی خدمات متنوع خواهند بود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها، بهبود جعفری نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استان‌ها با اعلام خبر تصویب طرح مدیریت یکپارچه شهری با قید دو فوریت در اجلاس سی و چهارم شورای عالی استان‌ها گفت: این طرح به‌طور مجدد با قید دو فوریت جهت بررسی و تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

 

وی ادامه داد: همچنان که جامعه مدیریت شهری و شورای کشور انتظار داشت، نمایندگان شورای عالی استان‌ها این طرح مهم و بااهمیت را که می‌تواند بسیاری از مشکلات اساسی حوزه مدیریت شهری را حل نماید مجدداً در دستور کار خود قرارداد که خوشبختانه با قید دو فوریت با اکثریت آرا تصویب شد.

 

عضو شورای عالی استان‌ها افزود: در تنظیم و ارائه این طرح از نظریات مشاوران متخصص شورای عالی استان‌ها که دارای سوابق مدیریتی و علمی در حوزه شهرسازی هستند استفاده شد و سعی می‌شود عملیاتی‌ترین طرح با در نظرگیری مشکلات عمده حوزه شهرسازی ارائه شود.

 

نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای عالی استان‌ها گفت: در حوزه توسعه متوازن شهری دستگاه‌های اجرایی نسبت به تملک و ساخت کاربری‌های پیش‌بینی‌شده آموزشی، فرهنگی، ورزشی، بهداشتی و خدماتی در سطوح شهرها برای خودشان برنامه مجزایی دارند و مدیریت شهری از این برنامه‌ها اکثراً بی‌خبر است و با توجه به عدم ایفای تعهدات ارگان‌ها توسعه متوازن شهری در سطوح شهرها با چالش اصلی روبرو بوده و این امر موجب اختلاف قیمت زمین در نواحی مختلف شهرها شده و آثار زیانباری را به بار آورده است به‌طوری‌که عملاً خدمات‌رسانی به مناطق محروم در کلیات از دست مدیریت شهری خارج شده است.

 

این عضو شورای عالی استان‌ها سپس گفت: نبود مدیریت یکپارچه شهری در حوزه اقتصادی نیز موجب تحمیل هزینه‌های زیادی که ناشی از عملکرد دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های دولتی است به شهرداری‌ها شده به‌طوری‌که در حوزه آب‌رسانی و فاضلاب، برق‌رسانی و خدمات تلفن درآمدها متعلق به شرکت‌ها بوده و هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی تخریب معابر بر مدیریت شهری تحمیل می‌شود.

 

عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر اهر با اعلام این خبر که در این طرح در مواد ۵۰ الی ۶۴ تمهیداتی برای حذف ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها اندیشیده شده است که خودش به‌تنهایی می‌تواند اثرات خیلی مثبتی در خصوص جلوگیری از تخلفات ساختمانی و عدم نگرش شهرداری‌ها به کمیسیون ماده ۱۰۰ به‌عنوان یک منبع درآمدی باشد، ادامه داد: ضرورت تصویب این طرح در وضعیت فعلی مدیریت شهری در شهرها و کلان‌شهرها بیش‌ازپیش احساس می‌شود.

 

جعفری ادامه داد: طرح قبلی مدیریت یکپارچه شهری متأسفانه با اختلاف چند رأی در مجلس تصویب نشد ولی انتظار می‌رود باوجود نمایندگان دارای سابقه در حوزه مدیریت شهری و انتخاب محمدباقر قالیباف شهردار سابق تهران به‌عنوان ریاست مجلس شورای اسلامی این طرح با درک عمیق نمایندگان تصویب شود.

 

وی گفت: در صورت تصویب این طرح شاهد انقلابی در حوزه مدیریت شهری خواهیم بود و در تمامی حوزه‌ها، شهرداری‌ها توانمند شده و جوابگوی خدمات متنوع خواهند بود و از همه مهم‌تر از استهلاک و هدر رفت سرمایه‌های ملی جلوگیری شده و برنامه‌های توسعه‌ای شهرها با برنامه‌ریزی جامع و یکپارچه دارای پیشرفت سریع خواهد بود.

پایان پیام/1

آخرین مطالب
شبکه های اجتماعی