نماینده استان فارس در شورای عالی استان ها: شهر باستانی «دارابگرد» مورد بی‌مهری مسئولان قرار گرفته است
يکشنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۰
کاظم رحیمی

رحیمی گفت: شهر باستانی «دارابگرد» تنها شهر مدور جهان و جز میراث ملی بوده که مورد بی‌مهری مسئولان قرار گرفته است.

محمدکاظم رحیمی نماینده استان فارس در شورای عالی استان ها در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها با اشاره به شهر باستانی " دارابگرد" گفت: شهرستان داراب منتسب به امام حسن مجتبی (ع) و جزو شهرهایی است که در شاهنامه فردوسی از آن به نیکی یاد شده است. در عهدنامه صلح میان امام حسن (ع) و معاویه، خراج این شهر به امام حسن (ع) واگذار شده بود. این مسئله نشان می‌دهد که این شهر در آن روزگار اهمیت زیادی داشته که متأسفانه در حال حاضر از شهر تاریخی دارابگرد خرابه‌ای بیشتر باقی نمانده است.

عضو شورای عالی استان ها ادامه داد: شهر باستانی «دارابگرد» از مکان‌های دیدنی استان فارس به شمار می‌آید و تاریخ پرفراز و نشیبی را به خود دیده است. دارابگرد شهری باستانی و باابهت محسوب می‌شود؛ اما متأسفانه مورد بی‌مهری مسئولان قرار گرفته این شهر تاریخی در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است و اولین پایتخت ساسانیان نیز به حساب می‌آید.

رحیمی اظهار داشت: این شهر دارای قدمتی چند هزار ساله است و در جنوب شرقی استان فارس قرار دارد. دارابگرد اولین شهر مدور فلات ایران و جهان محسوب می‌شود. این شهر باستانی در شهریور ۱۳۱۰ به شماره ۱۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. دارابگرد نام یکی از پنج شهرستان ایالت پارس در ایران قدیم بوده و امروزه یکی از مکان‌های دیدنی داراب به شمار می‌آید. این شهر در ابتدا یک پایگاه نظامی مهم بود که در دوره هخامنشیان از آن به‌عنوان محلی برای نگهداری اسیران رومی استفاده می‌شد. دارابگرد در دوره اشکانیان گسترش یافت و به شهر پررونقی تبدیل شد.

وی تصریح کرد: پنجم فروردین ماه سال قبل بود که طی مراسمی این روز در تقویم ملی با عنوان روز داراب به ثبت رسید و لازم است مسئولان استانی و کشوری توجه بیشتری به این شهر باستانی در جهت رونق گردشگری داشته باشند.

پایان پیام 

اخبار برگزیده
آخرین مطالب
شبکه های اجتماعی