یادداشت/محمدصادق صفرپور آمل؛ شهر هزار سنگر
چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۸
صادق صفرپور

حماسه ششم بهمن مردم آمل، نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی است که با حضور هوشمندانه مردم رقم خورده و در تاریخ جاودانه شده است.

مقام معظم رهبری؛ بیانات در دیدار اعضای ستاد برگزاری بزرگداشت سرداران و ده هزار شهید استان مازندران، 92/9/25:

 

اینكه امام (رضوان الله تعالی علیه) در وصیّت‌نامه خود از مردم آمل اسم آوردند، نشان‌دهنده‌ی عظمت كار این‌ها - قشرهای مختلف، حتّی زنها - است. دخترك چهارده پانزده ساله در همین داستان آمل، می‌رود می‌جنگد و به شهادت می‌رسد.

 

 امروز ششم بهمن ماه، یادآور حماسه مردمی است که با ایستادگی و مقاومت قهرمانانه نام آمل را به شهر "هزار سنگر" در تاریخ پر افتخار ایران اسلامی جاودانه کردند. حماسه ششم بهمن آمل را باید نقطه عطفی در تاریخ انقلاب نامید که طرح‌های کمونیستی پس از ناکام ماندن در تهران با مقاومت مردم آمل نیز ناکام ماند و به جرات می‌توان گفت باعث تقویت نهال نوپای انقلاب اسلامی ایران شد.

 

در سحرگاه ششم بهمن سال ٦٠ عده‌ای منافق و مائوئیست از سمت جنگل در قسمت جنوب آمل قصد تصرف این شهر را داشتند که مردم آمل در کمتر از یک روز با مقاومت خود به این غائله پایان دادند.


در آن واقعه ۴۱ تن شهید و بیش از ده‌ها نفر مجروح شدند و همه سال‌ها مردم و مسئولان این شهرستان این حماسه مهم در تاریخ انقلاب اسلامی را که در تقویم رسمی کشور نیز ثبت شده با برگزاری برنامه‌های مختلفی گرامی می‌دارند.

 

 دشمن پس از ناامیدشدن از آخرین سرسپرده شان بنی صدر و با حمایت مزدوران خارجی برای تجزیه طلبی، گروههای داخلی مزدور خود یعنی منافقین و مارکسیت های کمونیست و دیگران را وارد صحنه کرد.

 

  آنان به امید اینکه صددرصدمردم از آنها حمایت خواهند کرد، روز ششم بهمن سال شصت از چند ناحیه به شهر حمله ور شدند و هدفشان در ابتدا شهربانی و ژاندارمری سابق و سپاه پاسداران و کمیته انقلاب بود تا اینکه با فتوای آیت الله آملی مردم با مراجعه به مراکز نظامی به سنگربندی شهر ودفاع از آن پرداختند.

 

یکی از دلایل منافقین برای انتخاب آمل این بود که بتوانند جاده مهم و استراتژیک آمل به تهران را قطع کنند تا به راحتی بتوانند به هدف شوم خود برسند که خوشبختانه با درایت علمای ولایتمدار مازندران و مردم، طومار نابودی آنها پیچده شد.  

 

آخرین مطالب
شبکه های اجتماعی