نماینده استان یزد در شورای عالی استان ها: باید به سمت مشاغلی برویم که نیاز کمتری به آب دارند / ضرورت استفاده از روش های نوین آبیاری
سه‌شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۰
سید محمود میرابوالقاسمی

میر ابوالقاسمی با بیان اینکه اولویت اول استان یزد آب است گفت: ما باید به سمت مشاغلی برویم که نیاز کمتری به آب دارند.

سید محمود میرابوالقاسمی رئیس شورای استان یزد و نماینده استان یزد در شورای عالی استان ها، در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، با بیان اینکه در استان یزد به خاطر برداشت بی رویه منابع آب زیرزمینی و عدم مدیریت صحیح منابع آب متاسفانه شاهد افت کمی و کیفی منابع آب هستیم افزود: اولویت اول متولیان ‌آب باید حفظ کمیت و کیفیت منابع آب استان باشد.

وی اظهار کرد: در برخی شهرستان‌ها به خاطر برداشت بی رویه آب توسط معادن و عدم به کارگیری روش‌های نوین آبیاری در بخش کشاورزی و همچنین عدم رعایت شهروندان در مصرف بهینه آب، تبعات منفی ازجمله افت کمی و کیفی سفره های آب زبرزمینی، افزایش بیماری‌های صفراوی و کلیوی، تغییر نوع کشت و شور شدن خاک را ‌به‌دنبال داشته است.

میرابوالقاسمی ادامه داد: موضوع آب و تامین آب شرب پایدار برای مردم به ویژه در روستاها از موضوعات اساسی است که رهبر فرزانه انقلاب ‌نیز در سفر خود به استان یزد در سال ۸۶ به آن اشاره کردند و فرمودند: مهمترین مسئله استان یزد، آب است.

رئیس شورای اسلامی استان ‌گفت: مردم یزد همواره قدر آب را دانسته و با کمترین مقدار آب بیشترین برداشت را داشته‌اند که باید این سنت حسنه همیشه ادامه داشته باشد.

وی احداث قنات را میراث ماندگار یزد خواند و از مسئولان درخواست نمود مسئله حفظ، مرمت و احیای قنوات استان را در اولویت قرار دهند.

نماینده مردم یزد در شورای عالی استان ها به افزایش هزینه آب بها در سال جاری اشاره کرد و خواستار شد: درآمد حاصل از این موضوع به شهرستان‌های استان با اولویت مناطق محروم اختصاص یابد.‌

میرابوالقاسمی با بیان اینکه هزاران سال است مردم یزد خود را با کم آبی و خشکسالی سازگار کرده اند توضیح داد: افزایش جمعیت و مصرف بیش از اندازه آب سبب کم آبی شده است و نیاز است که منابع آب از خارج استان وارد شود و بهترین گزینه را شیرین کردن آب خلیج فارس و انتقال آن به استان یزد است.

وی افزود: در کنار این ما باید به فکر اصلاح الگوی مصرف در همه حوزه ها باشیم. باید به سمتی حرکت کنیم که محصولات آب بر در استان کشت نشود و با استفاده از روش های نوین آبیاری میزان مصرف آب در حوزه کشاورزی را کاهش دهیم.

نماینده استان یزد در شورای عالی استان ها تصریح کرد: همچنین باید با برنامه ریزی درست به سمتی حرکت کنیم که مشاغلی که نیاز زیادی به آب دارند با مشاغل خدماتی و الکترونیکی جایگزین شود.

رئیس شورای استان یزد تصریح کرد: استان یزد به واسطه داشتن روزهای آفتابی زیاد در طول سال می تواند به یکی از تولید کنندگان انرژی پاک تبدیل شود و این مسئله می تواند بخشی از شاغلین حوزه کشاورزی را به خود جلب کند. ما باید کشاورزی در استان را به سمتی ببریم که محصولات آب بر حذف شود و تنها محصولات استراتژیک کشت شود. استان یزد توانایی استراتژیک برای کشت بسیاری از محصولات را ندارد.

میرابوالقاسمی اضافه کرد: اگر هم کشاورزی در استان انجام می شود باید به سمت کشت گلخانه ای ببریم که هدررفت آب کمتر و بازدهی بیشتری دارد.

پایان پیام/

آخرین اخبار
شبکه های اجتماعی