;
نماینده استان کرمان در شورای عالی استان‌ها: انتقال آب خلیج فارس به کرمان امید بخش است / کرمان نیازمندی زیادی در زمینه آب دارد
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۱
علی هاشمیان

هاشمیان با اشاره به خبر انتقال آب خلیج فارس به استان کرمان گفت: استان کرمان در کویر مرکزی ایران واقع شده است و در همه حوزه‌ها دچار کمبود آب است. از این رو انتقال آب خلیج فارس به این استان می‌تواند امید را در دل مردم و صنعتگران زنده کند.

حجت الاسلام علی‌هاشمیان نماینده استان کرمان در شورای عالی استان‌ها در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان‌ها با اشاره به طرح انتقال آب خلیج فارس به استان کرمان گفت: استان کرمان در کویر مرکزی ایران قرار گرفته است و جزو استان‌های کم آب محسوب می‌شود.

وی افزود: این کم آب در هر سه بخش کشاورزی، صنعت و آشامیدن استان چشمگیر است و ما سال‌هاست که با این کمبود آب دست و پنجه نرم می‌کنیم.

هاشمیان تصریح کرد: این یک مسئله تاریخی است و مردم کرمان در طول تاریخ تلاش کرده‌اند خود را با این شرایط سازگار کنند. اما تفاوتی که امروز شاهد آن هستیم افزایش جمعیت و افزایش نیاز به آب در بخش توسعه است. اگر در گذشته یک فرد برای تامین نیاز شخصی آب لازم داشت اکنون اولا که جمعیت افزایش پیدا کرده است و دیگر اینکه نیاز به آب تنها رفع ملزومات شخصی نیست بلکه صنعت، خدمات و کشاورزی آب بیش از نیاز شخصی مصرف می‌کنند و از این رو سرانه مصرف آب بالا رفته است.

نماینده استان کرمان در شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: این نیاز فزاینده به آب سبب برداشت بی‌رویه از منابع آبی زیر زمینی که هزاران سال انباشته شده اند، شده است. از این رو منابع آبی ذخیره ما در به پایان است و از سوی دیگر خشکسالی‌های پیاپی باعث شده است این منابع زیر زمینی آب نتوانند خود را بازسازی کنند و تقریبا در مسئله آب به یک شرایط ناپایدار و بحرانی رسیده ایم.

رئیس کمیسیون انرژی، صنعت، معدن و کشاورزی شورای عالی استان‌ها گفت: کمبود آب افزون بر نیاز آشامیدنی مردم، صنعت و کشاورزی را هم تهدید می‌کند. اگر آب نباشد چطور می‌تواند کشاورزی کرد، صنعت دایر کرد یا معادن را استخراج کرد؟ بنابراین تهدید آب یک تهدید جدی در تمام حوزه‌هاست.

هاشمیان افزود: محصول پسته یکی از محصولات ارز آور ایران است که عمدتا در کرمان کشت و تولید می‌شود. زمانی که کم آبی رخ می‌دهد تولید این محصول نیز کاهش می‌یابد. پسته برای ایران یک برند است و اگر ما در خصوص نگهداری بازارهای جهانی کوتاهی کنیم و بازار جهانی را واگذار کنیم پسته هم به وضع فرش ایرانی دچار می‌شود و رقبا جایگاه ایران را اشغال می‌کنند.

وی در خصوص اهمیت و تاثیر انتقال آب از خلیج فارس به استان کرمان گفت: زمانی که در یک استانی کم آبی روی می‌دهد باید منابع آبی به یک طریقی تامین شود. یک راه این تامین کاهش و بهینه کردن مصرف آب و جلوگیری از هدررفت آب است و یک بخشی هم به واردات آب از خارج استان مربوط می‌شود.

نماینده استان کرمان در شورای عالی استان‌ها ادامه داد: این واردات آب می‌تواند انتقال بین حوزه‌ای باشد یا شیرین‌سازی آب دریا و انتقال آن به منطقه کم آب که منبع مطمئن تر و پایدارتری است. در حال حاضر و با توجه به قرارگیری ایران در منطقه خشک بهترین راه تامین آب مورد نیاز از آب دریاست که تکنولوژی آن نیز وجود دارد. از این رو انتقال آب خلیج فارس به استان کرمان می‌تواند در حوزه صنعت و شرب امید بخش باشد.

نماینده استان کرمان در شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: از سوی دیگر انتقال آب از خارج استان سبب می‌شود مصرف داخل استانی آب کم شود. یعنی برداشت از منابع زیر زمینی محدود تر شود و این به بازسازی ذخایر زیرزمینی آب کمک می‌کند.

هاشمیان بیان داشت: در خصوص تامین آب آشامیدنی هم این انتقال بسیار مهم است. بسیاری از شهرها و روستاهای استان کرمان با مشکل تامین آب آشامیدنی رو به رو هستند و زمانی که آب آشامیدنی یک سکونتگاه با تهدید رو به رو شود جمعیت به مهاجرت اقدام می‌کنند. بنابراین انتقال آب خلیج فارس می‌تواند نیاز آب آشامیدنی مردم استان کرمان را تا حدود زیادی تامین کند.

پایان پیام/

شبکه های اجتماعی
;