;
نماینده استان خراسان جنوبی در شورای عالی استان ها: تامین آب پایدار نیاز استان خراسان جنوبی است / امنیت کویر در گروه حفظ سکونتگاه هاست
سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۱
محمود امینی

امینی با اشاره به خشک سالی های اخیر گفت: توسعه استان خراسان جنوبی و حفظ جمعیت این استان نیازمند آب پایدار است.

محمود امینی نماینده استان خراسان جنوبی در شورای عالی استان ها در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها با اشاره به بارندگی کم سال اخیر گفت: یکی از مسائل و مشکلاتی که گریبانگیر بخش شرقی کشور شده است، خشکسالی و کم آبی است.

وی افزود: استان خراسان جنوبی جزو استان های کم آب کشور است و در طول دهه گذشته درگیر خشکسالی شده است. به ویژه در سال جاری که تقریبا می توان گفت مناطق مختلف استان 10 تا 15 درصد بارندگی سال گذشته را دریافت کرده است.

امینی ادامه داد: بارش اندک ما را با یک بحران مواجه کرده است. هرچند که هنوز هوا به طور کامل گرم نشده است و کم آبی آنچنان که هست نمودار نشده است. قطعا در ماه های آینده که وارد فصل گرم می شویم این مشکل خود را به صورت جدی تری نشان می دهد.

 

نماینده استان خراسان جنوبی در شورای عالی استان ها تصریح کرد: برای حل این مشکل ما نیازمند منابع آبی خارج از استان هستیم. به همین دلیل هم هیئت دولت طرح هایی را برای انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی ایران پیش بینی کرده است که جای تشکر و قداردانی دارد.

وی اضافه کرد: خواسته ما این است که استان خراسان جنوبی و به ویژه شهرهای غرب استان از جمله طبس و بشرویه و فردوس و سرایان مورد توجه جدی تری قرار گیرد. بر اساس طرح های پیشنهادی یکی از خط لوله های انتقال آب قرار است به بیرجند برسد که جای امیدواری دارد به غرب استان توجه جدی تری شود.

امینی با اشاره به اهمیت غرب استان خراسان جنوبی گفت: ما در غرب استان خراسان جنوبی معادن و زمین های کشاورزی کم نظیری داریم. از نظر کشاورزی به لحاظ تنوع محصولات و کشت محصولات خاص منحصر به فرد هستیم و در بحث معادن هم که عیان است. برای مثال 76 درصد معادن ذغال سنگ کشور در طبس قرار دارد و محدوده ای حدود 30 هزار کیلومتر مربع را شامل می شود. هرچند که اکنون در حدود 10 درصد این مقدار در دست استخراج قرار گرفته است.

وی افزود: البته همین 10 درصد هم نقش بزرگی در اقتصاد کشور دارد. به شکلی که ذوب آهن اصفهان وابسته به ذغال سنگ است. در برخی موارد ذغال سنگ به خارج از کشور صادر می شود و همچنین صنایع بالادستی مانند کُک سازی وابسته به ذغال سنگ است که یکی از 4 کارخانه کُک سازی کشور در طبس قرار دارد.

نماینده استان خراسان جنوبی ادامه داد: با توجه به این مسائل شهرستان طبس ظرفیت بزرگی برای اقتصاد کشور است و اگر آب مورد نیاز این شهرستان تامین شود می شود در باقی معادن هم سرمایه گذاری کرد که کمک بزرگی به اقتصاد می کند.

وی افزود: اگر شرایط آبی پایداری در طبس وجود داشته باشد و 10 درصد استخراج ذغال سنگ به 50 درصد برسد میلیاردها تومان سود حاصل از این استخراج نصیب کشور می شود و برای 10 ها هزار نفر اشتغال ایجاد می شود.

امینی افزود: از وزرای نیرو و صمت خواهش دارم که این مسئله را جدی بگیرند تا علاوه بر تامین آب مورد نیاز ساکنان منطقه، امکان توسعه معادن هم فراهم شود.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر حفظ و حتی افزایش جمعیت می تواند امنیت کویر را تامین کند. چرا که هر سکونت گاه به مثابه یک پادگان در کویر عمل می کند. از این رو حفظ جمعیت این مناطق برای امنیت ملی هم مهم است و باید برای تامین آب پایدار برنامه و بودجه مناسب وجود داشته باشد.

پایان پیام/

شبکه های اجتماعی
;