;
نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان ها: خشک شدن زاینده رود اصفهان را تهدید می کند
سه‌شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۷
حسین میرزاییان

میرزائیان با اشاره به کاهش 33 درصدی بارش در سرشاخه های زاینده رود گفت: زاینده رود برای استان اصفهان اهمیت حیاتی دارد و خشک شدن زاینده رود می تواند تمدن اصفهان را تهدید به نابودی کند.

حسین میرزائیان نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان ها در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها با اشاره به کاهش 33 ردصدی بارش در بالادست رودخانه زاینده رود گفت: سد زایند رود تقریبا در مرکز کشور قرار دارد و از اهمیت زیادی برای استان اصفهان برخوردار است.

وی افزود: سرچشمه های آب سد زاینده رو نیز از ارتفاعات اصفهان و چهارمحال و بختیاری تامین می شود و اخیرا نیز تونل کوهرنگ نیز آّب کوهرنگ را به این سد منتقل می کند.

میرزائیان تصریح کرد: استان اصفهان به دلیل قرار گیری در کمربند گرم و خشک و منطقه بیابانی دارای کم آبی است و به دو جهت دارا بودن کشاورزی و صنعت که هر دو آب بر هستند مصرف آب زیادی دارد.

نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان ها اظهار کرد: این که صنایع آب بری مانند فولاد و ذوب آهن در این استان ساخته شده است کار غلطی است و نباید رخ می داد اما اکنون احداث شده است و نمی شود کاری کرد. از سوی دیگر حدود 4 میلیون نفر در مرکز استان اصفهان ساکن هستند و این جمعیت آب زیادی احتیاج دارد.

وی ادامه داد: از این رو با کاهش بارندگی استان اصفهان به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و امنیت این استان با خطر رو به رو می‌شود.

میرزائیان با بیان اینکه اگر در بهار 1400 بارندگی خوبی نداشته باشیم قطعا با مشکل مواجه خواهیم شد افزود: برای مثال اثرات خشک شدن باتلاق گاوخونی تا 120 کیلومتری آن پیداست و شهرهای اطراف تحت تاثیر این خشک شدن قرار گرفته و سطح آبهای زیرزمینی کاهش یافته است.

نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان ها تاکید کرد: از این رو زاینده رود برای استان اصفهان اهمیت حیاتی دارد و خشک شدن زاینده رود می تواند تمدن اصفهان را تهدید به نابودی کند.

تصریح کرد: امیدواریم تونل 3 کوهرنگ نیز هرچه زودتر به بهره برداری برسد تا بخشی از مشکلات آب استان برطرف شود.

پایان پیام/

آخرین اخبار
شبکه های اجتماعی
;