نماینده استان مرکزی در شورای عالی استان ها: طراحی و تولید براساس نیاز روز می تواند صنایع دستی کشور را حفظ کند
سه‌شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۳
سعید صوفی

صوفی با بیان اینکه صنایع دستی می توانند در اشتغال زایی و ارزآوری مفید باشند گفت: برای حفظ و گسترش آنها باید ما نیازهای روز را در طراحی و تولید در نظر بگیریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، گیوه نوعی پاپوش سنتی ایرانی است که بخش رویه آن با الیاف پنبه ای بافته می شود و زیره آن نیز از چرم است که بیشتر در فصول گرم و خنک مصرف داشته است، گیوه استان مرکزی سرآمد صنایع دستی استان و از مطرح ترین گیوه های کشور است.

در حال حاضر تنها در برخی از شهرستان‌ها و روستاها از گیوه استفاده می‌شود. گیوه راست و چپ ندارد و به‌ دلیل استفاده از نخ و بافتی پارچه‌ای، پا در آن عرق نمی‌کند و این ویژگی ها باعث تشویق مشتری به خرید گیوه می شود. گیوه سنجان به عنوان یکی از صنایع دستی برتر استان مرکزی شناخته می شود.

سعید صوفی رئیس شورای اسلامی ضامنجان در اراک، گفت: گیوه از صنایع دستی شهر اراک است که قدمت آن به بیش از ۱۰۰ سال می رسد.

صوفی افزود: گیوه در گذشته کاربردهای زیادی داشته و بخاطر استقامت آن، کشاورزان برای انجام امور کشاورزی از این پاپوش استفاده می کردند.

وی ابراز کرد: گیوه از لحاظ پزشکی نیز با توجه به اینکه پا را قلب دوم بدن می دانند فواید بسیاری دارد.

صوفی با بیان اینکه گیوه سنجان در سازمان ملی یونسکو ثبت ملی شده است، اظهار کرد: در گذشته کارهای اولیه دوخت جوراب گیوه را بانوان در منزل انجام می دادند و این کار در قره کهریز، ضامنجان و سنجان رایج بود.

نماینده استان مرکزی در شورای عالی استان ها ادامه داد: دوخت جوراب گیوه برای بانوان نوعی سرگرمی، منبع درآمدزایی و هنرنمایی بود که آنها با ذوق و علاقه این هنر زیبا را خلق می کردند.

صوفی با بیان اینکه گیوه ضامنجان و سنجان هر ساله در نمایشگاه بین المللی صنایع دستی اراک و تهران حضور داشته است، به پرسون گفت: گیوه انواع مختلفی دارد که شامل گیوه ابریشمی، گیوه زنانه، گیوه بچه گانه، صندل گیوه، گیوه کلاش، گیوه چاروق و گیوه مردانه می شود.

عضو شورای استان مرکزی با تاکید بر لزوم بروز سازی صنعت گیوه دوزی گفت: خوشبختانه در حال حاضر تلاش هایی برای به روز رسانی طرح های گیوه با سلیقه جوانان انجام گرفته است اما لازم است برای حفظ صنایع دستی ارزشمند طراحان لباس و کفش وارد شده و طرح هایی ارائه کنند تا بشود براساس نیاز روز تولید کرد.

وی ادامه داد: ما باید از این توانایی ها و هنرها در جهت اشتغال زایی و ارزآوری استفاده کرد. بنابراین لازم است که حتی صنعت مد و فشن وارد این نوع از صنایع دستی شده و تولید محصول را بر اساس نیاز بازار داخلی و جهانی طراحی کند.

پایان پیام/

آخرین مطالب
شبکه های اجتماعی