;
نماینده استان خوزستان در شورای عالی استان‌ها: شرکت نفت 5 هزار میلیارد تومان به شهردارهای خوزستان بدهکار است
دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۴
سید محسن موسوی زاده

سال‌های سال است که اهواز و مشکلات مردم در صدر خبرها قرار گرفته اما خبری از سامان دهی این مشکلات نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان‌ها، مردم خوزستان روی طلای سیاه خوابیده اند اما فقر در این استان موج می‌زند و مشکلات مردم این خطه در مطالبات اولیه خود هم مانده‌اند. سیل هم هر ساله یکبار زندگی شان را می‌شوید و با خود می‌برد. اما صبورند این خانواده‌ها.

سید محسن موسوی زاده، عضو شورای عالی استان‌ها به بررسی مشکلات مردم اهواز پرداخت و تاکید کرد: شبکه فاضلاب اهواز 2300 کیلومتر بوده و به گفته مسئولان آبفای استان از این مقدار هزار کیلومتر فرسوده است. در سیل سال گذشته که آب رودخانه بالا آمد و در لوله‌های فاضلاب برگشت داده شد، صدمات زیادی را به شبکه آبفای اهواز وارد شد.

تصفیه خانه فاضلاب اهواز با گذشت 2 سال از افتتاح بلااستفاده است

وی با بیان اینکه تصفیه خانه فاضلاب در اهواز وجود ندارد، افزود: دو سال پیش تصفیه خانه فاضلاب اهواز افتتاح شد اما تاکنون از آن استفاده نشده است. آب فاضلاب اهواز در رودخانه کارون سرازیر می‌شود. سال گذشته که رودخانه طغیان کرد و پس زدگی لوله‌های فاضلاب باعث آسیب فراوان به شبکه فاضلاب شهر شد. این شبکه از قبل فرسوده بود و این پس زدگی هم باعث فرسودگی بیش از حد آن شد. بنابراین مسئولان آبفا می‌گویند که هزار کیلومتر شبکه فاضلاب اهواز باید بازسازی شود.

پس زدگی فاضلاب 400 نقطه اهواز در تابستان

موسوی زاده با بیان این که غیر از بحث بارندگی و سیل در شبکه فاضلاب اهواز حدود 400 نقطه تابستان پس زدگی فاضلاب دارند، گفت: پولی که سال 85 به بازسازی این شبکه اختصاص دادند، این بازسازی را کامل نکرد. وام جهانی به چند شهر از جمله اهواز داد شد ولی مشکل شبکه فاضلاب اهواز را حل نکرد. در حال حاضر مقام معظم رهبری مساعدت فرمودند، دولت و مجلس هم کمک کردند، شهرداری اهواز نیز به شرکت آبفای اهواز مجوز داد تا هر نقطه از شهر دچار مشکل فاضلاب است بتواند حفاری کند. شرکت آبفای اهواز نقاط بسیاری از شهر اهواز را حفاری کرده تا شبکه خود را اصلاح کند.

با اعتبارات استانی فاضلاب اهواز تا 20 سال آینده اصلاح نمی شود

عضو شورای عالی استان‌ها افزود: البته انتظار ما این است که سرعت عمل در کارشان داشته باشند و بعد از حفاری آن را آسفالت کنند. چون رها کردن کار بدون آسفالت آسیب‌های فراوانی به حیات خانه‌ها و وسایل نقلیه مردم وارد کرده است. با توجه به پول‌هایی که اختصاص داده شده انتظار می‌رود از پیمانکاران قدر استفاده شود تا شبکه را به طور کلی اصلاح کنند.

وی ادامه داد: بدون کمک دولت، شبکه فرسوده فاضلاب اهواز با اعتبارات استانی تا 10-20 سال آینده هم قابل اصلاح نیست. علاوه بر اعتباری که مقام معظم رهبری اختصاص دادند دولت باید اعتبار ویژه به اهواز تخصیص دهند و نظارت ویژه ای هم باید داشته باشیم. چون اهواز فاقد سیستم جمع آوری آب‌های سطحی است. شبکه فاضلاب از قدیم الایام ترکیبی بوده و هم آب‌های سطحی را جمع آوری می‌کرده و هم آب‌های فاضلاب را. بنابراین شبکه فاضلاب اهواز نیاز به اصلاح اساسی دارد. اصلاح این شبکه بالای دو سه هزار میلیارد تومان هزینه دارد.

منازل یک سوم اهوازی‌ها فاقد سند است

موسوی زاده با بیان این که اهواز کلانشهری است با جمعیت بالغ بر یک میلیون و 250هزار نفر، اظهار کرد: 400هزار نفر از ساکنان اهواز حاشیه نشین هستند. یعنی یک سوم ساکنان اهواز حاشیه نشین هستند. از سوی دیگر منازل یک سوم جمعیت اهواز فاقد سند است که اداره ثبت اسناد باید ورود پیدا کرده و مشکلات مردم را حل کند.

صنایعی که اهواز را بلعید

وی تاکید کرد: مشکل اهواز چاه‌های نفتی است که دور تا دور شهر را حلقه زده‌اند و روزانه شعله‌های گاز روشن است و دود آن در حلق مردم می‌رود. مشکل اهواز صنایعی است که به دلیل گسترده شدن شهر این صنایع را در خود بلعیده است. صنایعی مانند فولاد، لوله سازی و... قبلا خارج از شهر بودند اما به دلیل توسعه شهر اهواز متاسفانه این صنایع وارد شهر شدند و دوده آنها به ریه‌های مردم می‌ریزد.

منشا ریزگردهای اهواز داخلی است نه خارجی

عضو شورای عالی استان‌ها با اشاره به کمربند سبز اهواز، گفت: از 10 سال پیش مصوب شد که با همکاری تمام ادارات این کمربند تکمیل شود. اما تنها شهرداری بوده که به وظیفه خود عمل کرده و دیگر ادارات به این موضوع ورود پیدا نکردند. اهواز به کمربند سبزی در تا دور شهر نیاز دارد تا مشکل ریزگردها را حل کند.

عضو شورای شهر اهواز گفت: دور تا دور اهواز مناطقی است که به دلیل خشکسالی و کمی آب رودخانه‌ها، بعضی تالاب‌ها و مناطق پر آب اهواز، رسوبات بستر این مناطق به صورت ریزگرد با کمترین بادی روی سر مردم می‌آید. اکثر ریزگردها منشا داخلی دارد نه خارجی. بنابراین نیاز است که حق آبه حفظ شده و آبی که از کارون برداشت شده به آن بازگردد. نباید کارون خشک شود چون خشکی کارون مساوی است با خشک شدن تالاب‌های اطراف استان. برداشت از کارون باعث خشک شدن نخیلات و مزارع شده است. این خیانت‌هایی است که به محیط زیست شهر اهواز آسیب وارد می‌کند.

حاشیه نشینی بدون حداقل امکانات

وی با بیان این که اهواز مشکلات عدیده، تاکید کرد: چون اهواز خط مقدم جنگ نبود اما تمام مناطق غرب خوزستان که دچار جنگ شده اند. مانند سوسنگرد، حمیدیه، بوستان، هویزه، خرمشهر و آبادان به اهواز سرازیر شد. اهواز این جمعیت را در خود جای داد بدون آن که هیچ زیرساختی برای این جمعیت ایجاد شود. مناطق حاشیه اهواز از کمترین امکانات برخوردارند و بیشترین امکانی که به آنها داده شده آسفالت است که بخش وسیعی از آن اسفالت ندارد. فضای سبز، اماکن ورزشی و فرهنگی، فاضلاب و... از مشکلات مناطق حاشیه ای اهواز است. ضمن آن که بافت فرسوده وسط شهر تهران وجود دارد که باید بازآفرینی شود.

در اهواز صدقه سری نمی خواهیم

موسوی زاده با اشاره به این که اهواز نیاز به توجه ویژه دولت دارد، افزود: ما هم صدقه سری از کسی نمی خواهیم. نفتی که از استان خوزستان برداشت می‌کنند و خیر و برکت برای کل کشور دارد، درصد ویژه ای را به اهواز و استان خوزستان اختصاص دهند تا اهواز آباد شود. غیر از بحث محیط زیست، مجلس مصوب کرده مناطقی که نفت و گاز خیز هستند سالانه 3 درصد عایداتش مختص آن مناطق جهت عمران و آبادی باشد.

وی افزود: به اعتراف شخص وزیر نفت این درصد به مناطق نفت و گاز خیز اختصاص نیافته است. قصور دولت است که باید این درصد را به استان اختصاص می‌داد تا خوزستان هم مانند دیگر استان‌ها پیش برود.

عضو شورای استان خوزستان به خبرگزارش رکنا گفت: استان خوزستان 8 سال دچار جنگ بود و از همه استان‌ها عقب افتاد. بعد از 8 سال هم اقدامات برای عمران استان نبوده است. تاسیس و بهره برداری از سدها متعلق همه کشور بوده است. برای توسعه شبکه برق است. سدها را در استان خوزستان زدند و نخیلات و مزارع کشاورزی آن را خشکاندند. علاوه بر این عایدی چاه‌های نفت و گازی که روزانه در اهواز و جای جای استان خوزستان حفاری می‌شوند، برای کل کشور است اما دودش سهم مردم خوزستان است.

نماینده استان خوزستان در شورای عالی استان ها تصریح کرد: اعتراف می‌کنم شرکت نفت بدهکارترین مجموعه به شهرداری‌ها در پرداخت حق آلایندگی است. اگر همین حق آلایندگی را هم پرداخت می‌کرد شهرداری 4-5 هزار میلیارد تومان از شرکت نفت طلب دارد. این حق آلایندگی و خارج از 3 درصد سهم سالانه استان است. اگر پرداخت شود بسیاری از شهرداری‌ها از جمله شهرداری اهواز می‌توانند اقدامات بزرگی را در سطح شهر انجام دهند. نه شرکت نفت این بدهی را پرداخت می‌کند و نه مسئولان استانی مانند استاندار و دولت می‌توانند آنها را مجاب به پرداخت کنند.

پایان پیام/

شبکه های اجتماعی
;