;
نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استان‌ها: بازگشایی مدارس در این شرایط حساس تصمیم صحیحی نیست
سه‌شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۶
ابوالقاسم داداشلو

داداشلو با انتقاد از تصمیم بازگشایی مدارس گفت: درست است که با اقدامات ویژه آمار ابتلا به ویروس کرونا در کشور کاهش یافته است اما این کاهش آمار به قیمت فاشر سنگین بر مردم به دست آمده است و اقدام به بازگشایی مدارس در این برهه تصمیم درستی نیست.

ابوالقاسم داداشلو نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استان‌ها، در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، در خصوص بازگشایی برخی از مدارس گفت: در این شرایط ناپایدار کرونایی که همواره مسئولین و متخصصین  حوزه بهداشت و درمان از بازگشت دوباره این ویروس یا شروع پیک چهارم آن اظهار نگرانی می کنند، بازگشایی مدارس نمی‌تواند تصمیم درست و صحیحی در زمینه مبارزه با کرونا باشد.

نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استان‌ها افزود: درست است که با اجرای طرح غربالگری حاج قاسم سلیمانی و با رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و  ایجاد یکسری از محدودیت ها در کشور ما شاهد کاهش تعداد مبتلایان به کرونا و دو رقمی شدن تعداد فوتی ها بوده و هستیم ولی نباید فراموش کرد که برای رسیدن به این وضعیت همه مردم در سطح کشور تاوان سختی داده اند. پس نباید با عادی نگاری وضعیت و اتخاذ یک سری از تصمیمات بستر را برای باز گشت مجدد وضعیت قرمز کرونایی فراهم ساخت.

داداشلو ضمن تقدیر و تشکر از دغدغه مسئولین وزارت آموزش و پرورش نسبت به آموزش فرزندان این کیان اسلامی اظهار داشت: درست است که سال تحصیلی جدید به جهت مجازی بودن آموزش، سال پراضطراب و استرس و توأم با مشکلات فراوان برای دانش آموزان و اولیای آنان بوده ولی با وجود سپری شدن نصف سال تحصیلی تازه دانش آموزان و اولیای آنان به این وضعیت عادت نموده و آموزش لازم را شاید نه در حد مطلوب ولی در حد نیاز کسب می‌کنند و نیازی به بازگشایی مجدد مدارس و حضور در کلاس‌های درس به جهت عدم ثبات وضعیت کرونایی کشور احساس نمی شود.

وی تصریح کرد: نباید کتمان کرد که بازگشایی مدارس برای امر آموزش بسیار مفید است اما این مطلوبیت زمانی جلوه می نماید که حضور در مدارس برای دانش‌آموزان جذابیت داشته باشد و آنان با اطمینان خاطر خود و اولیای خود حضور یابند به نظر می‌رسد حضور دانش آموزان پایه اول در این مقطع زمانی در مدارس آن جذابیت لازم را به جهت عدم همراهی اولیا در این شرایط کرونایی نخواهد داشت. در کنار همین امر دغدغه رعایت و پروتکل های بهداشتی در زمان ایاب و ذهاب دانش آموزان به مدارس از سوی رانندگان وسایط نقلیه و مضافاً عدم رعایت کامل پروتکل های بهداشتی از سوی دانش آموزان پایه های تحصیلی اول و دوم ابتدایی در مدارس و همچنین عدم وجود امکانات لازم بهداشتی در اکثر مدارس کشور امکان دارد ویروس دوباره جهش پیدا کرده و باز مدارس را به تعطیلی بکشاند. در این صورت این بازگشایی نه تنها برای آموزش مفید نخواهد بود بلکه باعث تحمیل آسیب های سخت به این قشر از دانش آموزان و جامعه معلمان خواهد شد.

نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استانها بیان داشت: گفته می‌شود که حضور دانش آموزان در مدارس اختیاری بوده این امر شاید در کاهش نگرانی‌های اولیای آنان موثر باشد ولی ضرورت دارد در کنار تشکیل کلاس‌های حضوری آموزش‌های مجازی نیز طبق رویه قبل صورت پذیرد و این امر موجب اختصاص وقت بیشتر و سنگین شدن کار معلمان مخصوصا در پایه های اول و دوم خواهد بود و این مشکل برای حضور معلمان غیر بومی که امکان تردد آنان به سختی صورت می‌پذیرد دو چندان خواهد بود. پس ضرورت دارد وزارت آموزش و پرورش با ارائه فاکتورهای تشویقی مانع از دلسردی این قشر از معلمان گردند.

داداشلو اظهار امیدواری کرد  مسئولین ذی ربط با اتخاذ تصمیمات و تدابیر اصولی نه تنها موجبات قطعی زنجیره کرونا را فراهم آورند بلکه مانع تحمیل آسیب‌های مادی و معنوی جبران ناپذیر به کشور و مردم کشور شوند و تحقق این موضوع با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و همکاری مردم با دستگاه‌های مربوطه دور از دسترس نیست.

وی افزود: شایان ذکر هست که ما در صورت مهار و حدف ویروس کرونا و واکسینه نمودن مردم در سال آتی می‌توانیم بسیاری از کمبودها را با تلاش بیشتر و مضاعف حتی کمبودهای آموزشی دانش آموزان را با ارایه تمرینها و دروس پیش نیاز جبران نمائیم.

پایان پیام/

شبکه های اجتماعی
;