;
نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان‌ها: خشک شدن تالاب باعث شیوع سرطان در بین مردم می‌شود/ آبرسانی به 100 روستا در اصفهان با تانکر
سه‌شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲
حسنعلی مبینی نژاد

استان اصفهان سال‌هاست با کمبود آب مواجه است. خشکسالی‌های اخیر، نبود مدیریت آب در کشور و بذل و بخشش‌های سهم آب استانی به استانی دیگر باعث شد تا روزانه شاهد خشک شدن زاینده‌رود و تالاب گاوخونی باشیم. این در حالی است که بیش از 100 روستای استان در فصل زمستان به صورت سقایی آب‌رسانی می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان‌ها، استان اصفهان جزو استان‌های کویری و کم آب کشور است. برداشت‌های بی‌رویه از سهم آب استان و اختصاص آن به استان‌های دیگر باعث شده تا در فصل زمستان بیش از 100 روستای اصفهان با تانکر آبرسانی و یا با مشکل کمبود آب مواجه شوند. همچنین با خشک شدن زاینده‌رود که منبع آبی برای تالاب گاوخونی در استان بود این روزها شاهد خشک شدن این تالاب و ایجاد ریزگرد در سطح آن هستیم.

حسنعلی مبینی‌نژاد، نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان‌ها در این رابطه اظهار داشت: چند سالی است آب زاینده رود به دلایل مختلف از جمله خشکسالی‌های اخیر به شدت کاهش یافته است. البته ناگفته نماند بخشی از این موضوع نیز به نبود مدیریت آب و منابع آبی باز می‌گردد که اگر صحیح مدیریت می‌شد چنین شرایطی برای این رودخانه پیش نمی‌آمد.

سهم آب اصفهان را به یزد بخشیدند

وی افزود: در دولت هفتم و هشتم، زمانی که تونل سوم کوهرنگ در دست اجرا بود یک سهم آب از اصفهان را به استان یزد، اختصاص دادند. این اتفاق در حالی رخ داد که آب اختصاص داده شده سهم مردم اصفهان بود و تونل سوم افتتاح نشده، سهمیه آب زاینده رود را برداشت کرده به یزد دادند.

آب زاینده رود که به تالاب گاوخونی و کشاورزی استان هدایت می‌شد، خشکید

نماینده اصفهان در شورای عالی استان‌ها ادامه داد: از سوی دیگر  رئیس دولت نهم و دهم در آن سال‌ها در سفری به استان چهارمحال و بختیاری اعلام کرد مردم این استان می‌توانند از سهمیه آب اصفهان از تونل سوم کوهرنگ برداشت کنند. همین حرف در آن زمان باعث شد بخشی از سهمیه آب اصفهان در آن زمان غیرقانونی برداشت شود. از ظرفیت آبی استان هم که به دلیل خشکسالی به اصفهان تعلق می‌گرفت نیز بهره برداری‌های غیرقانونی صورت گرفت. این بهره برداری‌ها باعث شد آبی که از زاینده رود به سمت تالاب گاو خونی می‌رفت قطع شده و باعث خشکیدن تالاب شود.

مبینی نژاد عنوان کرد: مشکل آب شرب مردم اصفهان از یک طرف و آب کشاورزی از طرف دیگر باعث شد اخیرا مردم از اینجا به محل اجرای طرح بن به بروجن برای لوله کشی و بهره برداری بروند اما از آنجا که میزان آب این طرح کافی نبود، اجرایی نشد.

وی افزود: دولت برای حل مشکل کمبود آب در استان باید منابع آبی جدیدی را برای جایگزینی مد نظر بگیرد و همچنین سهم آب اصفهان را که به استان‌های  دیگری اختصاص یافته است مورد بررسی قرار داده و اجازه انتقال آب برای مصارف در گلخانه‌ها را ندهند. زیرا  این اقدام بی انصافی در حق مردم اصفهان است.

عضو شورای عالی استان‌ها اضافه کرد: دولت باید برای تأمین آب روستاهایی که در بالادست زاینده رود قرار دارند راهکارهایی را در نظر بگیرد چرا که این روستاها نیز با مشکل بی‌آبی دست به گریبان هستند. طرح‌هایی که از سوی برخی نمایندگان پیشنهاد شده برای رفع مشکل کمبود آب اجرایی کنند. اصلی‌ترین موضوع برای رفع مشکل این است که منابع تأمین آب زاینده رود را برندارند زیرا آبی به آن اضافه نمی شود. تخصیص‌های بی حد و حسابی که می‌دهند موجب شده کشاورزان استان حدودا 20 سال با بی آبی برای کشت زمین‌های‌شان مواجه شوند. در حال حاضر نیز می‌خواهند آب موجودی را که گاهی به صورت فصلی در اختیار آنها می‌گذارند را به مناطق دیگری منتقل کنند.

خشک شدن گاوخونی باعث سرطان بین مردم می‌شود

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به خشک شدن تالاب گاوخونی در استان اصفهان نیز اشاره کرد و به ایلنا گفت: این تالاب که تالابی بین‌المللی است اگر به طور کامل خشک شود بر اثر ریزگردهایی که در سطح این تالاب ایجاد می‌شود باعث بیماری سرطان بین مردم منطقه تا سطح وسیعی خواهد شد. دولت مصوبات را برای آب‌گیری این تالاب اجرا کند تا این مشکل حل شود.

پایان پیام/

شبکه های اجتماعی
;