;
نماینده استان مرکزی در شورای عالی استان‌ها: صنایع آلاینده به بیرون شهرها منتقل شوند
يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۰
حسام الدین شهیدی

شهیدی با بیان اینکه دلیل اصلی آلودگی برخی از کلاشهرها وجود صنایع آلاینده در داخل یا حریم شهرهاست گفت: باید طبق یک زمان بندی دقیق صنایع آلاینده به خارج از شهرها منتقل شوند.

حسام الدین شهیدی نماینده استان مرکزی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان‌ها با اشاره به آلودگی هوا در کلانشهر‌ها و تعطیلی 3 شهر این استان گفت: استان مرکزی و به ویژه کلانشهر اراک جزو استان‌ها و شهرهای صنعتی است. از این رو صنایع آلاینده زیادی در این استان وجود دارد.

وی افزود: متاسفانه مکان گزینی اشتباه صنایع آلاینده به ویژه پالایشگاه‌ها از جمله پالایشگاه شازند سبب شده است در فصولی از سال شهرها درگیر آلودگی زیاد شوند که به مردم آسیب می زند.

شهیدی ادامه داد: این مشکل چندسال است که وجود دارد اما تاکنون راه کار مناسبی برای آن پیدا نکرده یا اقدام عاجلی انجام نداده اند.

نماینده استان مرکزی در شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه بهترین راهکار برای از بین بردن آلودگی این شهرها خارج کردن کارخانه‌های آلاینده از داخل شهرهاست تصریح کرد: بسیاری از صنایع آلاینده قبلا در بیرون شهر بوده‌اند که اکنون با گسترش شهر داخل بافت شهری قرار گرفته‌اند و برخی دیگر نیز در مسیر باد قرار گرفته‌اند و آلودگی آنها توسط باد به داخل شهر حمل می شود.

وی اضافه کرد: از این رو می بایست تا کنون مقدمات انتقال این صنایع به خارج از شهر انجام می شد اما تاکنون کوچکترین اقدامی صورت نگرفته است.

نماینده استان مرکزی در شورای عالی استان‌ها تاکید کرد: اما این انتقال برای حفاظت از جان مردم لازم است و باید طی یک برنامه ریزی کم کم این صنایع از شهرها خارج شوند.

وی در خصوص پالایشگاه شازند گفت: متاسفانه پالایشگاه شازند طوری است که امکان جابجایی آن بسیار کم است اما باید تدابیری برای کاستن از آلودگی آن اندیشید.

شهیدی در خصوص نصب فیلتر بر خروجی آلودگی کارخانه‌ها گفت: فیلتر‌ها می‌توانند تا حدودی از انتشار آلودگی جلوگیری کنند اما به دلیل اینکه برای کارخانه هزینه دارد صاحبان صنایع دور از چشم بازرسان این فیلتر‌ها را خاموش یا بی اثر می کنند. در بسیاری از کارخانه‌ها و معادن تولید گچ و سیمان فیلتر روزها کار می کند اما شب‌ها خاموش است. اینگونه نمی شود با آلایندگی مبارزه کرد و باید فکر جدی تری کرد.

پایان پیام/

آخرین اخبار
شبکه های اجتماعی
;