;
نماینده آذربایجان شرقی در شورای عالی استان‌ها: مشکل آلودگی هوا و تداوم سریالی آن از مرز بحران گذشته است
شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۶
ابوالقاسم داداشلو

داداشلو گفت: مشکل آلودگی هوا و تداوم سریالی آن از مرز بحران گذشته اما دولت و دست اندرکاران امر در اجرای قانون هوای پاک چندان موفق نبوده اند.

ابوالقاسم داداشلو نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استان‌ها در گفت و گو با پایکاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، ضمن گرامیداشت ایام سوگواری بانوی دو عالم حضرت زهرا سلام الله علیها و اولین سالگرد شهادت اسوه مقاومت سردار دلها شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی گفت: مشکل آلودگی هوا و تداوم سریالی آن از مرز بحران گذشته اما دولت و دست اندرکاران امر در اجرای قانون هوای پاک چندان موفق نبوده اند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و گردشگری شورای عالی استان‌ها افزود: تشدید آلودگی هوا آثار زیانباری بر روی توسعه کشور و زندگی مردم دارد و عموم مردم نسبت به عملکرد دولت در خصوص مدیریت  بحران آلودگی هوا انتظاراتی را مطرح می کنند که با روی کار آمدن مجلس جدید انتظار می رود در این حوزه از سوی مجلس نظارت اساسی و از ناحیه دولت اقدامات لازم صورت گیرد.

داداشلو با اشاره به طرح زوج و فرد از منازل، توقف فعالیت مراکز صنعتی در برخی از ساعات روز، تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی گفت: هر چند این طرح‌ها در کوتاه مدت می‌تواند به‌صورت مُسکن و مقطعی اثرات مثبتی بر بهبود وضعیت آلودگی هوا بگذارد ولی باید این موضوع به‌عنوان یک بحران مهم در الویت کاری مجلس شورای اسلامی و دولت قرار گیرد.

این عضو شورای عالی استانها بیان کرد: در بعد دیگر هم بحث فرهنگ استفاده از خودروها و افزایش سرانه فضاهای سبز باید به هر صورت ممکن تدوین و تعیین گردد و در این راستا می توان از ظرفیت سازمان های مردم نهاد به نحو احسن استفاده کرد.

وی با بیان اینکه تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی برای نظام آموزشی و یادگیری دانش آموزان، بیماری‌های آشکار و پنهان تنفسی، توقف مراکز صنعتی و تولیدی در بلند مدت اثرات جبران ناپذیری بر سلامت، اقتصاد و آموزش جامعه خواهد گذاشت تصریح کرد: این در حالی است که با افزایش لجام گسیخته جمعیت شهری هر روز بر مشکل آلودگی هوا در اثر استفاده از خودروها شخصی و تبدیل فضاهای سبز شهری و باغات به خانه و کارخانه روز بروز حادتر می شود.

داداشلو اضافه کرد: در حالی که خسارات اقتصادی آلودگی هوا بیش از چندین میلیارد دلار در سال هزینه بر کشور تحمیل می کند اجرای قانون هوای پاک که به تصویب مجلس رسیده ممکن است در سال هزینه های کمتری داشته باشد.

نماینده آذربایجان شرقی در شورای عالی استان ها ادامه داد: در بررسی ها ملاحظه می شود در بسیاری از کشورهای دنیا که مانند ایران دچار آلودگی هوا بوده اند با اتخاذ تدابیر و روش‌هایی توانسته‌اند این معضل را رفع کنند مسئولان ما نیز باید با الگو گیری از این کشورها و اتخاذ تدابیر اثرگذار به نتایج مطلوب دست یابند.

نماینده شورای اسلامی استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه مشکل آلودگی هوا باید یک کمیته دائمی در مجلس و دولت داشته داشته باشد تا روند نظارت و پیگیری جدی در ارتباط با مسئولین اجرایی صورت پذیرد افزود: به این حوزه باید با ابزارهای مهم فرهنگی وارد شد و نباید از نقش مشارکت‌های اجتماعی غافل شد.

وی با بیان اینکه اینکه برخی راهکارهای کاهش آلودگی هوا خیلی ساده هستند توضیح داد: متاسفانه ما شاهد آن هستیم که دستگاه‌های اجرایی در عمل به‌صورت جدی وارد نمی‌شوند. برای مثال در زمینه جایگزینی خودروهای بنزین سوز  با گاز سوز و تمام برقی، تغییر سوخت کارخانجات، درختکاری و افزایش فضاهای سبز و برخی دیگر از برنامه ها که بایستی در بلند مدت به آنها پرداخته شود مثل انتقال برخی از کارخانجات از محدوده شهری، بهبود سیستم حمل ونقل پر سرعت و ریلی سبک، جلوگیری از افزایش جمعیت شهری که در عمل موفقیت چندانی نداشته است.

داداشلو در پایان اظهار امیدواری کرد دولت فعلی و دولت جدید و مجلس با توجه به آثار جبران ناپذیر آلودگی هوا به این موضوع در حد بحران اصلی و مهم امنیتی و بقای کشور نگاه ویژه داشته باشند و نقشه جامع کشوری برای رفع آلودگی هوا و آلودگی‌های زیست محیطی تصویب و در بلند مدت تمامی دولت‌ها و مجلس‌ها این موضوع را در الویت کاری خود قرار دهند نه اینکه با تغییر دولت‌ها و مجلس طرح‌ها و برنامه ریزی‌ها به باد فراموشی سپرده شود.

پایان پیام/

شبکه های اجتماعی
;