;
نماینده مردم خراسان جنوبی در شورای عالی استانها خواستار شد اتصال مرکز استان خراسان جنوبی به خط دوم راه آهن سراسری
دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
حسین اکبری

نماینده مردم خراسان جنوبی در شورای عالی استان‌ها ، خواستار اتصال مرکز استان به دومین خط ریلی سراسری گردید.

حسین اکبری، نماینده استان خراسان جنوبی در شورای عالی استان ها در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها با اشاره به موقعیت ویژه و استراتژیک شهرستان بیرجند به عنوان مرکز خراسان جنوبی و گفت: با توجه به عملیات شدن پروژه ریل چابهار – زاهدان - بیرجند  - مشهد و اجرای قسمت هایی از آن توسط پیمانکاران انتظار می رود که با عنایت به لزوم در نظر گرفتن پدافند غیر عامل و توجه به معادن غنی  شهرستانهای فردوس، سرایان و روستاهای قائن و خوسف، دولت محترم اقدامات لازم را در جهت اتصال خط دوم ریل آهن به مرکز استان انجام دهد.

رئیس شورای اسلامی شهر فردوس افزود: در حال حاضر عملیات احداث ریل از ایستگاه جزین واقع در راه آهن بافق - مشهد به شهرستان فردوس به طول ۷۵ کیلومتر درحال  اجرا می باشد و  بیش از ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و استاندار محترم و مدیران استانی می توانند با  پیگیری‌های مناسب و مستمر ، نسبت به امتداد این مسیر از فردوس تا سه راهی روم  اقدام نمایند .

وی گفت: خوشبختانه مطالعات این مسیر در سال های قبل توسط بخش خصوصی، انجام شده و چنانچه اقدامات لازم برای کسب مجوزهای لازم جهت ادامه مسیر راه آهن جزین به فردوس تا سرایان و سه راهی روم، توسط دولت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی صادر گردد می‌توان به یکی از زیرساخت های اصلی توسعه منطقه که همان  اتصال به ریل سراسری از خطوط مختلف می باشد دست یافت.

نماینده مردم خراسان جنوبی در شورای عالی استان ها افزود: این مسیر دارای ظرفیت‌های ویژه‌ای است که وجود معادن غنی شهرستان سرایان و سه قلعه که به پایتخت بنتونیت جهان معروف است و معادن شمال خوسف و جنوب و جنوب غرب در شهرستان قائنات می توانند به راحتی از این راه آهن برای انتقال بار به سمت استان‌های جنوبی کشور استفاده نموده و بخش مهمی از هزینه های حمل بار را کاهش دهند.

اکبری بیان کرد: خوشبختانه امتداد مسیر راه آهن فردوس تا سه راهی روم،  کاملاً به صورت دشت های مسطح بوده و نیاز به هیچگونه عملیات خاص از قبیل حفر تونل و پل های متعدد ندارد. 

وی اظهار امیدواری کرد که با پیگیری استاندار محترم و مدیران استانی، بیرجند از دو نقطه به ریل سراسری متصل گردد که یک نقطه مسیر بیرجند - قائن - گناباد به یونسی و مسیر دوم نیز بیرجند - سرایان - فردوس  به ایستگاه است.

رئیس شورای اسلامی شهر فردوس ، در ادامه به ضرورت تسریع در احداث باند دوم محور محور فردوس به سه راهی روم اشاره کرد و گفت : متاسفانه علیرغم گذشت بیش از ۱۱ سال از آغاز عملیات اجرایی، این پروژه کمتر از ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته، در حالی که چهار شهرستان از این مسیر برای تردد به مرکز استان استفاده می کنند و می طلبد  مدیران محترم توجه  ویژه‌ای برای افزایش اعتبارات این محور در بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور به عمل آورند .

پایان پیام/

آخرین اخبار
شبکه های اجتماعی
;