;
نماینده استان خراسان جنوبی در شورای عالی استان‌ها: سرمایه‌گذاری دولت در زمینه زغال سنگ شهرستان طبس را به قطب اقتصادی تبدیل می‌کند
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۳
محمود امینی

امینی با اشاره به پروژه انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور گفت: شهرستان طبس به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و برخورداری از معادن فراوان زغال سنگ که در صورت توسعه می تواند طبس را به قطب صنعتی کشور تبدیل کند باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

محمود امینی نماینده استان خراسان جنوبی در شورای عالی استان‌ها در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان‌ها با اشاره به کمبود آب در استان خراسان جنوبی گفت: استان خراسان جنوبی و به ویژه شهرستان طبس در منطقه کویری و حاشیه کویر قرار گرفته است و همین مسئله سبب می‌شود ما در تامین آب مورد نیاز برای حوزه‌های صنعتی، کشاورزی و آشامیدنی با مشکلاتی مواجه شویم.

نماینده استان خراسان جنوبی در شورای عالی استان‌ها عنوان کرد: پیش‌تر قرار بود شهرستان طبس از فاز دوم پروژه انتقال آب از سرشاخه‌های کارون به استان یزد سهمی‌داشته باشد که چون فاز دوم اجرا نشده سهم طبس نیز اختصاص نیافته است.

وی ادامه داد: پروژه دیگری در سطح مطرح و مطالعات آن انجام شده است و قرار است بر اساس این مطالعات آب از دریای عمان به استان‌های شرقی کشور تا خراسان رضوی منتقل شود که طبعا استان خراسان جنوبی و منطقه طبس را نیز شامل می‌شود.

امینی تصریح کرد: این پروژه در صورت اجرا و تکمیل از اهمیت بسیاری برخوردار است و این پتانسیل را دارد که بخش بزرگی از مناطق خشک کشور را از کم‌آبی نجات دهد.

عضو شورای شهرستان طبس افزود: موضوع دیگر انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران است که اخیرا شروع شده است و استان‌های هرمزگان و کرمان و یزد هدف این پروژه هستند و شهرستان طبس هم از آنجایی که قبلا جزو استان یزد بوده و از فاز دوم انتقال آب به استان یزد سهم دارد می‌تواند از این انتقال آب برخوردار شود.

نماینده استان خراسان جنوبی در شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: درخواست ما این است که در این پروژه‌های انتقال آب توجه جدی به استان خراسان جنوبی و شهرستان طبس شود. هرچند که رسیدگی به این مناطق سبب رشد صنایع و معادن می‌شود و این خود باعث افزایش اشتغال، افزایش ثروت و کاهش مهاجرت را به دنبال دارد.

وی افزود: توسعه شرق و شمال شرق به ویژه خراسان جنوبی به دلیل داشتن ضرفیت‌های بیشمار از جمله برخورداری از معادن مهم و غنی سبب تقویت اقتصاد کشور می‌شود و وابستگی به خارج را کمتر می‌کند. از این رو مقاوت در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد.

امینی ادامه داد: معادن فعال زغال سنگ طبس در حال حاضر نزدیک به 400 میلیارد تومان در سال مالیات پرداخت می‌کنند که رقم بزرگی است. این درحالی است که تنها حدود 5 درصد معادن شهرستان فعال هستند. تازه این رقم جدا از سود و گردش مالی معادن است.

نماینده استان خراسان جنوبی در شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: مطالعات اکتشافی انجام شده است و در مرحله استخراج هستند که لازم است بعد از آن صنایع وابسته مانند صنایع فرآوری و صنایع تبدیلی ایجاد شود تا به منطقه رونق بدهد.

وی خاطرنشان کرد: وجود آب از اولویت‌های اساسی جذب سرمایه‌گذاری است و در صورت انتقال آب به استان می‌تواند امید بیشتری برای جذب سرمایه‌گذاری داشت. از این رو رسیدگی دولت به استان خراسان جنوبی و به ویژه شهرستان طبس سبب می‌شود یک قطب اقتصادی مهم در منطقه شکل گیرد و وضعیت شرق ایران را به طول کلی دگرگون سازد.

پایان پیام/

آخرین اخبار
شبکه های اجتماعی
;