نماینده استان خراسان جنوبی در شورای عالی استان‌ها: سهم 2 درصد از درامد معادن شهرستان طبس تاکنون پرداخت نشده است
شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۷
محمود امینی

امینی با اشاره به موضوع اختصاص 2 درصد از فروش معادن برای عمران و آبادانی منطقه گفت: باوجود اینکه شهرستان طبس دارنده 76 درصد از معادن ذغال سنگ کشور است تا کنون سهم 2 درصد خود از درآمد معادن را دریافت نکرده است.

محمود امینی نماینده استان خراسان جنوبی در شورای عالی استان‌ها در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان‌ها با اشاره به پرداخت نشدن سهم 2 درصد از معادن شهر طبس گفت: حضرت امام خمینی (ره) در زمان حیات فتوایی مبنی بر اختصاص 2 درصد از فروش معادن برای عمران و آبادانی منطقه صادر کردند که فتوای بسیار خوبی بود.

وی با بیان اینکه فتوای حضرت امام در مورد شهر بافق و معادن آن اجرایی شده است گفت: در مورد طبس هم این فتوا تا دستور معاون اول رئیس جمهور در دولت قبل پیش رفت اما تاکنون باوجود پیگیری های انجام شده به سرانجام نرسیده است.

امینی ادامه داد: شهرستان طبس حدود 76 درصد معادن ذغال سنگ کشور را در اختیار دارد که حجم بزرگی از ثروت ملی را شامل می‌شود. بخشی از محصولات این معادن صادر و بخشی دیگر در اختیار ذوب آهن اصفهان قرار می گیرد. در مجموع مالیات های تکلیفی و ارزش افزوده این معادن رقم بزرگی را شامل می شود که به خزانه دولت واریز می‌شود.

نماینده استان خراسان جنوبی در شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: با وجود این حجم از درآمد و خسارت‌های زیست محیطی که به شهرستان و حتی مردم وارد می شود اما سهم دو درصد آن پرداخت نمی شود و تبعا به دلیل همجواری با شهرستان بافق مردم نوعی احساس بی عدالتی دارند و انتظار می رود دولت در این زمینه اقدام کند.

وی اضافه کرد: این شهرستان از نظر بهداشت و درمان، آموزش، اشتغال، آب و ... نیاز جدی به سرمایه دارد و بنابراین اختصاص این 2 درصد می‌تواند کمک زیادی به توسعه شهرستان و رفاه مردم کند.

امینی بیان داشت: پیگیری زیادی در این خصوص انجام داده‌ایم اما تاکنون اقدام مثبتی صورت نگرفته است. از سوی دیگر فتوای امام به عنوان ولی‌وفقیه در مقام حکم حکومتی بوده است که ورای همه قانون هاست و می‌بایست تاکنون اجرایی می‌شد اما متاسفانه مغفول مانده است.

پایان پیام/

آخرین اخبار
شبکه های اجتماعی