نماینده استان سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان ها مطرح کرد استان محروم از گاز در سومین کشور دارنده بیشتر ذخایر گاز طبیعی
شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۳
عزیز سارانی

سارانی با اشاره به شروع فصل سرد سال گفت: سیستان و بلوچستان هنوز به شبکه سراسری گاز متصل نشده است و مردم باید برای تامین گاز خود سیلندر گاز مایع خریداری کنند که کار پرهزینه و پر زحمتی است.

عزیز سارانی نماینده استان سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان‌ها، با اشاره به نزدیکی فصل زمستان و مشکلات تامین گاز مردم استان گفت: متاسفانه با گذشته چند دهه استان سیستان و بلوچستان هنوز از نعمت گاز محروم است. این در حالی استان که ایران سومین دارنده ذخایر گاز طبیعی در دنیا محسوب می‌شود و چندان خوشایند نیست که بخشی از مردم کشوری که روی منابع گاز خوابیده است دسترسی به گاز نداشته باشند.

وی ادامه داد: در استان سیستان و بلوچستان شهرهای ایرانشهر و زاهدان به شبکه سراسری گاز متصل شده‌اند که آن هم همه شهر را پوشش نمی دهد و بعضی از مردم شهر باید از گاز مایع استفاده کنند.

سارانی افزود: باقی نقاط استان که وضع به مراتب بدتر است. اکنون فصل سرما نزدیک است و نیاز به گاز بیشتر می شود. مردم به این نعمت دسترسی ندارند و باید با قیمت بالا سیلندر گاز مایع تهیه کنند و این خود مشکلاتی از جمله هزینه بالا و سختی جا به جایی به همراه دارد.

نماینده استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: اکنون هر سیلندر گاز 9700 تومان قیمت گذاری شده است اما به دلیل عرضه نامناسب و عدم دسترسی درست مصرف کنندگان بین 20 تا 35 هزار تومان به وسیله دلالان به فروش می‌رسد.

وی اضافه کرد: توزیع گاز با تاخیر و به صورت ناقص انجام می شود. آنهایی که توان دارند باید شخصا از شرکت خریداری کرده و منزل بیاورند باقی هم باید چند روزی صبر کنند تا ماشین پخش سیلندر گاز مایع به محل آنها بیاید.

سارانی بیان کرد: البته مشکل تامین گاز مشکل همیشگی مردم استان است اما در فصل زمستان ما به مشکلاتی مانند کمبود گاز و افزایش تقاضا برمیخوریم که هم قیمت ها را بالا میبرد و هم بازار سیاه تشکیل می‌شود.

نماینده استان سیستان و بلوچستان در پاسخ به این سوال که دولت چه برنامه ای برای گازرسانی به کل استان دارد گفت: آقای روحانی در سفر خود قول داد تا سال 97 کل استان از نعمت گاز بهرمند شوند اما اکنون که سال 99 در حال اتمام است هنوز هیچ اتفاقی رخ نداده است.

وی اضافه کرد: 6 سال پیش اولین لوله گذاری گاز در استان انجام شد اما کار به قدری کند پیش می رود که پیشرفت چشم گیری ندیده‌ایم. این مسئله مهمی است و آبروی کشور و نظام در خطر است بنابراین باید همت بیشتری برای به سرو سامان رساندن این کار وجود داشته باشد.

سارانی از دولت خواست تا با تصویب بودجه ای خاص و تلاش بیشتر مردم را از عذاب تامین سیلندر گاز و هیزم و گالن نفت رها سازد.

پایان پیام/

آخرین اخبار
شبکه های اجتماعی