همه آنچه باید از سامانه ملی ثبت تخلفات و شکایات شورای عالی استان‌ها بدانید
چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۸
سامانه ثبت تخلفات

شورای عالی استان ها در راستای عمل به قانون اساسی و جلوگیری از تضییع حقوق مردم سامانه ملی ثبت تخلفات و شکایات شورای عالی استان‌ها را راه اندازی کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان‌ها علیرضا احمدی رئیس شورای عالی استان‌ها در اولین گام پس از انتخاب به عنوان رئیس شورای عالی استان‌ها در سال سوم دوره پنجم در جهت عمل به قانون اساسی و تاکید بر بعد نظارتی شوراها اقدام به راه‌اندازی سامانه ثبت تخلفات و شکایات شورای عالی استان‌ها کرد.

علیرضا احمدی با این استدلال که شورای عالی استان ها به عنوان عالی ترین نهاد شورایی کشور باید بر زیرمجموعه خود نظارت داشته باشد تا پیش از انجام تخلف از آن جلوگیری شود و حقی از مردم ضایع نشود دستور راه‌اندازی این سامانه را به دبیرخانه شورای عالی استان‌ها ابلاغ کرد.

این سامانه که برای جمع آوری شکایات و گزارشات مردمی از شوراها و رسیدگی به تخلفات راه اندازی شده است در راستای عمل به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بوده که نقش نظارتی را بر عهده شوراها گذاشته است آغاز به کار کرد.

بر این اساس مردم می‌توانند از سراسر کشور شکایات خود از مجموعه مدیریت شهری و حتی سایر ارگان ها را در این سامانه ثبت کنند تا پس از راستی‌آزمایی به آنها رسیدگی شده و در صورت نیاز به مراجع قانونی ارجاع شود.

شورای عالی استان‌ها برای پیگیری شکایات مردمی و رسیدگی به آنها کمیته‌ای را در دبیرخانه شورای عالی استان‌ها راه اندازی کرده است که دارای شعب استانی برای راستی آزمایی شکایات است.

مردم می‌توانند با مراجعه به آدرس  www.nezarat.shoraha.org.ir شکایات خود را ثبت کرده و شکایات خود را از همین سامانه تا حصول نتیجه پیگیری کند.

آنچه از سخنان رئیس شورای عالی استان ها بر می آید هیچ شکایتی بدون پیگیری باقی نخواهد ماند و تا حد امکان تلاش می شود رسیدگی به شکایات مردم در کمترین زمان صورت پذیرد.

همچنین این سامانه علاوه بر رسیدگی به شکایات مردم تلاش می کند از تخلفات شوراها که بر اساس گفته های رئیس شورای عالی استان‌ها عمدتا به دلیل ناآگاهی اعضای شورا از قوانین رخ می‌دهد پیشگیری کند تا از ورود دستگاه‌های قضایی که موجب لکه دار شدن نام شوراها می‌شود جلوگیری شود.

در همین راستا شورای عالی استانها با نهادهای قضایی به ویژه قوه قضاییه همکاری های لازم را انجام خواهد داد.

از همین رو در سی و چهارمین اجلاس شورای عالی استان‌ها آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه به عنوان مهمان ویژه دعوت شد تا ضمن همفکری و فراهم نمودن زمینه‌های همکاری سامانه ثبت تخلفات و شکایات مردمی شورای عالی استانها در حضور ایشان رونمایی شود.

هموطنان می توانند از جای جای کشور به سامانه ثبت تخلفات مراجعه مرد و پس از ثبت نام در آن اقدام به ثبت شکایت و تخلف مورد نظر خود کنند.

همچنین برای شهروندان این امکان فراهم شده تا تصاویر و اسناد خود را از تخلف مورد نظر در 4 فایل تا سقف هر فایل 50 مگابایت بارگذاری کنند.

شکایات هموطنان توسط ناظران امین مورد برررسی قرار خواهد گرفت و هموطنان می توانند در هر زمان با کد پیگیری ارائه شده به آن ها از فرآیند رسیدگی به شکیات و پیشرفت رسیدگی مطلع شوند.

پایان پیام/

آخرین اخبار
شبکه های اجتماعی