;
نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استان‌ها تأکید کرد ضرورت بهره گیری از توان پژوهشی مراکز علمی در سازماندهی امور شهری
دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸
بهبود جعفری

جعفری تصریح کرد: برخورداری از تفکر برنامه‌ریزی و سازماندهی امور شهری بر اساس بهره گیری از توان علمی پژوهشی مراکز علمی ضرورت اساسی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان‌ها، بهبود جعفری نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استان در جلسه آغاز اجرای تفاهمنامه همکاری شورای عالی استان‌ها و دانشگاه آزاد اسلامی گفت: بررسی شیوه‌های بهره‌گیری از توان مراکز علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی در راستای ارتقاء شاخص‌های معماری ایرانی و اسلامی و زیباسازی بصری شهرها و بهینه‌سازی و ساماندهی مبلمان شهری ضروری است‌.

وی با بیان اینکه اینکه ناچار هستیم موضوع را در قالب محورهایی تفکیک و جهت بررسی مدنظر قرار دهیم توضیح داد: محور اول در ارتباط با اهمیت موضوع خواهد بود‌. اینکه بهره‌گیری از توان علمی پژوهشی مراکز علمی مانند دانشگاه‌ها در ایران در چه حدی از اهمیت قرار دارد و این موضوع با توجه به گستردگی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در اکثر شهرهای کشور تا چه میزان می‌تواند در ارتقای شاخص‌های معماری ایرانی و اسلامی و زیباسازی و در نهایت حل چالش‌های مدیریت شهری جایگاه خودش را ایفا کند‌.

 جعفری ادامه داد: محور دوم در ارتباط با جایگاه فعلی سیاست گذاران مدیریت شهری در میزان اهمیت و علاقه‌مندی آنها به بهره‌گیری از توان علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها خصوصاً دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه پایدار شهرها است که آیا اصلاً علاقه‌مندی وجود دارد یا خیر و از مباحث پژوهش‌های علمی در چه سطح و جایگاهی در توسعه مدیریت شهری استفاده می‌شود‌.

نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استان‌ها افزود: محور سوم در خصوص گام‌های برداشته شده در جهت ارتقای شاخص‌های معماری ایرانی و اسلامی در شهرهای ایران است و اینکه اصلاً گام‌هایی در راستای ارتقای این شاخص‌ها در شهرسازی ایرانی و اسلامی برداشته شده یا خیر و بحث استفاده از فرهنگ غنی ایرانی اسلامی و تاریخی در گستره سرزمینی ایران تا چه اندازه مورد توجه قرار گرفته است.

وی با طرح این سوال که مشکلات پیش‌روی ارتقای شاخصه‌ها معماری شهری چه مواردی هستند؟ توضیح داد: با مطالعه و بررسی محورهای ذکر شده می‌توان گفت که تغییر و تحول در یک سیستم پویا و توسعه متعادل و نظام‌مند آن نیازمند تفکر، برنامه‌ریزی، مدیریت و سازگاری با محیط درونی و بیرونی آن است.

جعفری اضافه کرد: بنابراین تغییر و تحول سازمان به بحث توسعه علمی آن سیستم ایمنی نیازمند بوده و توسعه علمی هم نیازمند توسعه مراکز علمی پژوهشی و ساختار سازی جهت استفاده از دستاوردهای پژوهشی و علمی این مراکز است.

نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استان‌ها افزود: بی‌شک شهرسازی با توجه به گستردگی و ارتباط آن با مسائل مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و خصوصاً فرهنگی و نه تنها با توجه به مشکلات درهم تنیده زندگی شهری نیازمند بهره‌گیری از توان مراکز علمی پژوهشی است بلکه با وجود این چالش‌ها دیگر امکان رویارویی با مشکلات موجود بدون توجه به مقوله تصمیم‌سازی و مدیریت ممکن نیست و چشم‌انداز سازی جهت توسعه ارتباط تنگاتنگی با فرآیند تولید علم و توجه به محورهای ذکر شده دارد.

 وی اضافه کرد: فرایند توسعه شهری در جهان حکایت از این واقعیت دارد که نظام‌های آموزش عالی همواره عامل بنیادی در تکامل و توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جوامع شهری بوده است. بنابراین کشورهایی که خواهان توسعه همه جانبه و متوازن و پایدار شهرها هستند لازم است برنامه و چالش‌های نظام توسعه شهری را در نظام آموزش عالی خود و در قالب پروژه‌های تحقیقاتی پژوهشی بررسی و تبیین نمایند که شرط لازم برای این توسعه، شناخت دقیق وضعیت گذشته و موجود و عوامل و نیروهای درونی و بیرونی تاثیر گذار در فرآیند توسعه شهرها با روش‌های علمی است.

جعفری تصریح کرد: بدین جهت برخورداری از تفکر برنامه‌ریزی و سازماندهی امور شهری بر اساس بهره گیری از توان علمی پژوهشی مراکز علمی ضرورت اساسی است. در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به گستردگی و داشتن امکانات لازم می تواند نقش موثری را ایفا نماید. چرا که خودش دارای مزیت‌هایی از جمله وجود واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مراکز شهرها، بهره مندی از اساتید حوزه شهرسازی و برنامه ریزی شهری، علوم مرتبط به شهرسازی در شهرها و بهره‌مندی از دانشجویان و اساتید فعال در حوزه مدیریت شهری است.

پایان پیام/

شبکه های اجتماعی
;