نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استان ها: توسعه روستا صرفا ایجاد زیرساخت های لازم برای ارتقای کیفیت زندگی نیست
سه‌شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۷
ابوالقاسم داداشلو

ابوالقاسم داداشلو با تاکید بر اینکه پیش تر، تعدادی از مدیران و سیاست گذاران، صرفا بر توسعه کشاورزی در روستاها متمرکز بودند گفت: امروزه نتایج نشان می دهد که توسعه روستایی صرفا از این طریق محقق نمی شود. روستا جامعه ای است که دارای ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مختلف بوده و نیازمند توسعه همه جانبه است.

ابوالقاسم داداشلو نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استان ها در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها ضمن تبریک روز ملی روستا و عشایر اظهار داشت: با عنایت به فرمایش معمار کبیر انقلاب توجه به روستاها باید به‌ عنوان کاراترین استراتژی توسعه از سوی مسئولین کشور مد نظر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در بررسی وضعیت روستاها ملاحظه می‌شود که از  چند سده اخیر با رشد پر شتاب صنعت و فناوری در جهان عقب ماندگی مناطق روستایی بیشتر عیان شده است گفت: در کشور ما نیز در اثر سیاست های توسعه ای بخشی و توجه به بخش صنعت و کشاورزی در قالب کشت و صنعت؛ متاسفانه تنها کشاورزی سنتی و بومی مناطق کشور از رونق افتاد و عملا توجیه خودش را از دست داد. این مهم موجب مهاجرت سیل عظیم روستاییان به شهرهای بزرگ به ویژه تهران شده است.

مهاجرت از روستاها به شهر موجب تحمیل هزینه های گزاف

نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استان ها مهاجرت از روستاها به شهر را موجب تحمیل هزینه های گزاف از جنبه های اجتماعی، اقتصادی به کشور عنوان کرد و افزود: این مهاجرت ها همچنین موجب گسیختگی فرهنگی و اجتماعی در شهرها شده است. از سوی دیگر شاهد خالی شدن بسیاری از روستاها به عنوان مراکز تولید هستیم. بر اثر این سیاست ها اقشار روستایی روز به روز فقیرتر و آسیب ‌پذیرتر شده اند.

داداشلو بیان کرد: در سالیان اخیر نیز علی رغم توجه به کیفیت زندگی روستایی و ایجاد زیرساخت های لازم برای زندگی از جمله آبرسانی، برق‌رسانی و گازرسانی باز هم خلاهای مدیریتی و بی‌توجهی به مسئله اصلی روستاها که همان اقتصاد روستایی است مانند محدودیت‌های منابع ارضی، کمبود خدمات درمانی و اجتماعی و ادامه بی توجیه کشاورزی سنتی و غیرمکانیزه مواجه هستیم. همین امر موجب ادامه فرآیند فقر شدید مناطق روستایی در اثر نبود درآمد شده است.

نقش موثر توسعه روستا در خود کفایی و توسعه پایدار کشور

وی با اشاره به نقش موثر توسعه روستا در خود کفایی و توسعه پایدار کشور گفت: اهمیت تولیدات کشاورزی در پایداری اقتصادی و استراتژیکی سرزمینی بر کسی پوشیده نیست. توجه به روستاها، کاراترین استراتژی توسعه در کشورهای درحال توسعه است که بایستی با رویکرد نرم و با نگاهی عمیق و چند محور به آن نگریسته شود.

این عضو شورای عالی استان ها با تاکید بر اینکه پیش تر تعدادی از مدیران و سیاست گذاران، صرفا بر توسعه کشاورزی در روستاها متمرکز بودند بیان کرد: امروزه نتایج نشان می دهد که توسعه روستایی صرفا از این طریق محقق نمی شود. روستا جامعه ای است که دارای ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مختلف بوده و نیازمند توسعه همه جانبه است.

ضرورت مد نظر قرار دادن مسائل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در توسعه روستا

داداشلو توضیح داد: یعنی توسعه روستایی صرفا ایجاد زیرساخت های لازم برای ارتقای کیفیت زندگی نیست. بلکه مسائل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در کنار توسعه زیر ساخت ها و ساماندهی کالبدی برای خلق یک نظام روستایی و توسعه کسب و کار بسیار لازم و ضروری است.

به گفته وی؛ توسعه روستایی نیازمند خلق استراتژی های توسعه روستایی همه جانبه با مدنظر قرار دادن شاخه های توجه به رویکردهای فیزیکی و کالبدی روستا، توجه به رویکردهای اقتصادی روستا، توجه به اصلاحات ارضی و تجمیع زمین های کشاورزی، توجه به استراتژی رفع نیازهای اساسی، توجه به استراتژی توسعه اجتماعی و خلق مشارکت های اجتماعی، توجه به استراتژی تحلیل مکانی روستا یعنی تجمیع چند روستای کوچک در یک روستا که بستر خدمات رسانی را تسهیل می کند، می تواند اتفاق بیافتد.

نقش موثر روستا در توسعه کشور با تولید محصولات

سخنگوی کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای عالی استان ها در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد: مسئولین کشور به روستا و روستانشیان و عشایر به عنوان اقشار فعال کشور که در شرایط بد اقتصادی می توانند با تولیدات محصولات کشاورزی و باغی و دامی خود گام های موثری در توسعه کشور بردارند بیشتر بها دهند.

داداشلو پیشنهاد کرد: بایستی با حمایت و اعمال تغییر نگرش به روستاها، روستاهای کشور را که متاسفانه در حال حاضر جنبه و شکل مصرفی به خود گرفته اند را دوباره احیا و به روستا قالب و شکل تولیدی دهند. در آن صورت روستاهای کشور نیز همان اصالت اصلی خود را که تولید و کمک به خود کفایی کشور و جاری سازی منویات مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاوتی و جهش تولید بوده، خواهند پرداخت.

پایان پیام/

آخرین اخبار
شبکه های اجتماعی