چهارشنبه, 4 ارديبهشت 1398
نماینده گلستان در شورای عالی استان ها:
سیل 17 هزار خانه و 300 هزار هكتار از اراضی كشاورزی استان گلستان را تخریب كرد ه است | پاكسازی گل و لای سیل اولویت مردم استان گلستان
۱۵۶۹۰
 ۱۳۹۸/۰۱/۲۶ 
۱۰:۵۷:۱۹

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

نماینده گلستان در شورای عالی استان ها از تخریب 17 هزار خانه در این استان خبر داد و گفت: در بسیاری از مناطق استان گلستان به خصوص گمیشان و آق قلا به دنبال سیل اخیر انباشت گل و لای زیاد داریم از مسئولان می خواهیم که پاکسازی این مناطق سیل زده از گل و لای در اولویت باشد.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، حمیدرضا آقا ملایی با اشاره به سیل اخیر استان گلستان گفت: هنوز بارندگی در گرگان ادامه دارد و حدود 15درصد از مناطق گمیشان و آقلا که دچار آبگرفتگی شدید بود، زیر آب هستند.

 

وی خاطرنشان کرد: انباشت گل و لای زیاد در این مناطق و خشک شدن آنها، کار اهالی این مناطق چه در بخش کشاورزی و چه در بخش مسکونی را با مشکل مواجه می کند و نیاز است تا قبل از خشک و سفت شدن، این گل و لای ها پاکسازی شود.

 

آقاملایی ادامه داد: سیل سه هزار میلیارد تومانی به استان گلستان خسارت وارد کرد، تخریب بیش از 17 هزار خانه و از دست رفتن 300 هزار هکتار از اراضی کشاورزی را به همراه داشت و از آنجایی که استان گلستان از تولیدکنندگان عمده محصولات استراتژیک کشاورزی در کشور است، جبران این همه خسارن کاری بسیار مشکل است و نیازمند توجه ویژه دولت و مسئولان است.

 

وی اضافه کرد: بیش از 24 روز است که شاهد آبگرفتگی در استان گلستان هستیم. این موضوع به ساختارهای شهری و ساختمان های مسکونی آسیب وارد کرده است و به غیر از اینها مشکلات بهداشتی و پیامدهای احتمالی آن، شیوع بیماری‌های مختلف است که به طور قطع هزینه های گزافی را به همراه خواهد داشت.

 

نماینده گلستان در شورای عالی استان ها گفت: از مسئولان می خواهیم به دلیل گرما و رطوبت بالای هوا در این استان و راکد ماندن آب در گودال ها و همچنین وجود لاشه های احشام تلف شده که با خود بیماری های واگیر را در این مناطق به همراه خواهد داشت. لازم است هرچه زودتر این مناطق مورد بررسی قرار گیرد و پیش بینی های لازم در جهت پاکسازی و جلوگیری از بیماری ها انجام شود.

 

وی تاکیدکرد: بعد از فروکش کردن سیل، برگرداندن مردم آسیب دیده به زندگی عادی از اهمیت خاصی برخوردار است و باید تلاش ویژه شود که علاوه بر تامین خسارت ها مالی و دادن تسهیلات بازتوانی و توانمندسازی مردم منطقه مورد توجه جدی قرار گیرد.

 

وی افزود: بنابراین تمام فعالیت‌ها برای بازگرداندن جامعه به وضعیت عادی باید انجام شود و تلاش برای بازتوانی و بازسازی فیزیکی، اجتماعی، رسیدگی به گروه‌های آسیب‌پذیرتر اجتماعی شامل کودکان، بازماندگان، سالخوردگان، کم‌توان‌ها و زنان از اولویت‌هایی است که باید پیگیری شود.

 

آقا ملایی گفت: انتظار داریم دولت، بانک‌ها و شرکت های بیمه با اتحاد و همدلی مردمی بیش از گذشته به یاری آسیب دیدگان بشتابند، اگر همدلی مردمی و حضور نیروهای مردمی، امدادی و نظامی نبود به طور قطع شاهد فجایع بیشتری در سیل بودیم.

 

وی ادامه داد: بسیاری از واحدهای صنفی و تولیدی بر اثر سیل دچار آسیب و خسارت شدند. در این شرایط سخت اقتصادی، دولت و بانک ها باید با اعطای تسهیلات بانکی ویژه، مساعدت کنند و از آنجایی که برخی از هم استان هایی ما در گلستان اهل سنت هستند اعطای وام را قبول نمی کنند، پیشنهاد می شود به آنها وام‌ های بلاعوض پرداخت شود.

 

نماینده گلستان در شورای عالی استان ها گفت: استان هایی که درگیر سیل شدند از جمله استان گلستان از استان های کم برخوردار از لحاظ اقتصادی و صنعتی هستند. انتظار داریم دولت با یک برنامه جدی و مدون نسبت به توسعه همه جانبه این مناطق اقدام کند.

 

آقا ملایی اضافه کرد: زیرساخت های، بخش کشاورزی و منازل مسکونی در استان های سیل زده از جمله استان گلستان دچار آسیب های زیادی شده است و بر این اساس از دستگاه ها در خواست داریم تا هرچه سریعتر ارزیابی خود را از میزان خسارات وارده اعلام و با تمهیدات لازم مشکلات مردم را کاهش دهند، چرا که اولویت اصلی امروز در مناطق سیل زده، امدادرسانی و تلاش برای رفع مشکلات مردم آسیب دیده و جبران خسارت‌های ناشی از سیل است.

 

وی اختصاص اعتبار ویژه برای شهرداری شهرهای درگیر سیل با توجه به کاهش درآمد احتمالی آنها در سال جدید با هدف برگرداندن سریعتر شرایط قبل سیل به شهرها، اجرانشدن بند یک تبصره 19 قانون بودجه سال 98 مبنی بر کاهش 10 درصدی اعتبارات عمرانی و اختصاص آن برای طرح های واگذاری برای استان های گلستان، لرستان و خوزستان با هدف جلوگیری از کاهش اعتبار این استان ها و افزایش اعتبارات عمرانی در ارائه خدمات عمومی در این استان ها با اولویت مناطق درگیر سیل با توجه به محدودیت های مالی دولت در سال جاری را پیشنهاد کرد.

 

آقاملایی در پایان به ایلنا گفت: شماری از هموطنان در راه کمک و نجات دادن جان سیل زدگان، جان خود را از دست دادند بنابراین، یشنهاد می شود با توجه به درخواست خانواده های جانباختگان سیل گلستان که در راه کمک و خدمت بی منت به‌سیل زدگان جان به جان آفرین تسلیم کردند و همچنین توجه نماینده ولی فقیه در استان گلستان به این موضوع این عزیزان به عنوان شهید خدمت شناخته شوند تا غم خانواده های سیل زدگان کاهش یابد.

پایان پیام/1


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0