چهارشنبه, 4 ارديبهشت 1398
یادداشت/ مرتضی صالحی نژاد، نماینده استان زنجان در شورای عالی استانها:
جریان تاخت و تاز های سیاسی، بازدارنده شورا از ساخت و ساز های شهری است
۱۵۱۲۰
 ۱۳۹۷/۰۸/۱۵ 
۱۱:۲۰:۴۷

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

شورا ساختاری تیمی دارد و اگر از کار مشورت و گروهی تخطی شود و با تک روی هر یک از اعضا مواجه شود چه بسا اهداف آن به شکست ختم خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها، مرتضی صالحی نژاد نماینده زنجان در شورای عالی استانها طی یادداشتی از اهمیت، آفت ها، آسیب ها و چگونگی به دست آوردن رضایت عمومی توسط شوراها سخن گفت.

همگام با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در ایران، فصل نوینی از مشارکت مردم در اداره امور کشور و مردم سالاری دینی رقم خورد، حضرت امام خمینی(ره)، اسلامیت و جمهوریت را کنار هم قرار دادند و مدلی مترقی برای حرکت به سوی توسعه پایدار و عدالت محور ایجاد گردید.

گرچه بیش از دو دهه از تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا می گذرد و منابع دینی ما سرشار از مرجع های ارزشمند در خصوص اهمیت و نقش شورا و مشورت است و حتی نام سوره ای در قرآن به همین عنوان نامگذاری شده است که نشان از ضرورت و ارزش مشورت را بیان میدارد.

با توجه بر ساختار شورای شهر و قرار گیری آن در بطن مردم، طبیعتا عمده توجهات و مطالبات عمومی در خصوص شهر و روستا را بر خود معطوف می سازد اما گاها در پیکره ی شورای اسلامی شهرهای مختلف کشور یکسری بیماری هایی می تواند رخنه کند و این نهاد را تا پای ناتوانی و زمین گیری بکشاند و باید یادآور شد، شورای شهر یک نهاد اجتماعی، فرهنگی، عمرانی و غیر سیاسی است که اصولا نباید سیاست در آن مداخله بکند و اگر منافع عمومی شهر با کنش و واکنش های سیاست آمیخته گردد، خروجی آن به حداقل می رسد.

شورا یک کار گروهی و تعامل گرا است و همگامی آن با دیگر ارگان ها و نهاد های دولتی برای حل مشکلات شهری و یاری گری شهرداری توسط آن بستر لازم را فراهم می آورد تا بالندگی و توسعه یک شهر شکوفا گردد؛ شورا ساختاری تیمی دارد و اگر از کار مشورت و گروهی تخطی شود و با تک روی هر یک از اعضا مواجه شود چه بسا اهداف آن به شکست ختم خواهد شد و اگر اعضا در کار گروهی احترام به قانون را سرلوحه شورا قرار دهند بر یک ثبات و یکپارچگی خواهند رسید و به نظر بنده در این میان نقش رئیس شورا جهت ایفای نقش شورا، حیاطی و تعیین کننده است.


عدم بهره گیری از ابزار مدیریت نوین در امور شورا و متکی بودن به مدیریت سنتی وار، کدخدا منشانه باعث چند دستگی و تفرقه و سرانجام بازدهی منفی آن خواهد شد.


امروزه اگر شورای شهر نتواند از قانون شورا و شهرداری پیروی کند و روابط بر ضوابط چیره گردد، نه تنها مشکلات و معضلات شهری به جای خود باقی می ماند بلکه بر آنها نیز افزوده خواهد شد و جایگاه اساسی این نهاد مردمی متزلزل خواهد شد.


در خصوص انجام وظایف و فعالیت ها شورا نباید صرفا درگیر مسائل ریز و جزئی همچون جدول، آسفالت و.. باشد، به نظر بنده هر دوره از شورا باید چندین کار و پروژه از دوره خود با ایجاد طرح های بزرگ و ماندگار به مردم ارائه نماید و قطعا این امر محقق نخواهد شد مگر با تعامل و مساعدت تک تک اعضا.


گاها نارضایتی ها و نقد هایی از جانب مردم نمایان می شود و اگر در دوره ای انتقادات بر شورا حاکم شده است، باید برعواملی توجه کرد که اولا اداره جلسات طبق قانون اجرا نمی شود و در بعضی مواقع علنی بودن آن حتی در اماکن عمومی همچون مساجد صورت نمی گیرد و ثانیا عملکرد شورا و شهرداری دور از انتظارات و مطالبات مردمی بوده است یا به شکل صحیح و دقیق بر شهروندان گزارش نشده است که این امر باعث ایجاد تصویری از ناکارآمدی شورا در اذهان مردم می گردد که اگر اعضای شورا صرفا با تقسیم وظایف و عناوین مشخص شده در هیئت رئیسه و یا کمیسیون ها برای  خدمت بر مردم گام بر دارند نه چیز دیگر،قطعا شورایی موفق و شهری توسعه یافته خواهیم داشت.


اگر اعضای شورای شهر منافع شورا و شهرداری را به رسمیت بشناسند و در راستای منافع شهر و مردم گام برداشته و خود را درگیر منفعت طلبی ننمایند و از منافع شهروندان با تمام انرژی دفاع کنند و شهردار را ملزم به اجرای مصوبات شورا و قانون نمایند قطعا رضایت عمومی ایجاد خواهد گردید.


همچنین احترام متقابل اعضای شورای شهر، کارکنان شهرداری جهت تعامل و همراهی بیشتر برای پیشبرد اهداف شورا و شهرداری زمانی محقق خواهد شد که نیروی خدوم شهرداری همواره در پای کار باشند و اعضای شورا طبق قانون،دخالت مستقیم در شهرداری نداشته باشند و همه امورات به صورت مطالبه گرانه از شهرداری تقاضا شود.


استقلال عمل شورا یکی از ارکان اصلی می باشد و اگر در شورایی استقلال عمل نباشد هویت شورا زیر سوال می رود و بعضا دیده می شود اعضایی به واسطه دوستی و مراوده های شخصی،استقلال شورا را زیر پا می گذارد و شورا را از آزادی که دنبال می کند باز می دارد و شاهد ضعیف تر شدن روز به روز شورا می شود و در نگاه کلی عملا شورا با تصمیم دیگران مدیریت می شوند،بطوری که انتخاب هئیت رئیسه و انتخاب شهردار با دخالت غیرمستقیم همان افراد تعیین می شود که استقلال شورا را به رسمیت نمی شناسند و این امر باعث می شود کار و تلاش،ساخت و ساز برای مردم جای خود را بر تاخت و تاز گروه های سیاسی و حزبی بدهد که این امر شایسته نبوده و دور از اهداف و رسالت یک شورای شهر میباشد.

در نگاهی دیگر طبق اصل 103 قانون اساسی،استانداران،فرمانداران و بخشداران و سایر مقامات کشور که از طرف دولت تعیین شده اند در حدود اختیارات شوراها ملزم به رعایت تضمینات آنها هستند و در بین تمام شوراها،این شورای شهر است که دارای دستگاه اجرایی است و از موقعیت مهمی در بین سازمانهای کشور برخوردار است و طبق توصیه های مقام معظم رهبری بر شوراها،خدمت بر مردم با روحیه بسیجی و تسهیل و تسریع کار مردم اشاره شده است که این ها زمینه خدمت رسانی بر مردم و توسعه شهر را هموار و مستلزم می سازد که امید است تک تک همکاران در شوراهای اسلامی کشور به ویژه شوراییان شهر و روستاهای استان زنجان در این خصوص توجه ویژه داشته و همچنان با موفقیت تمام در خدمت رسانی و خدمت گذاری بر مردم اهتمام جدی داشته باشند.


انتهای پیام/2


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0