چهارشنبه, 4 ارديبهشت 1398
نماینده هرمزگان در شورای عالی استان ها:
دولت شرایط سختی برای بنادر ایجاد كرده است | ضرورت حمایت دولت از تجار برای عبور از بحران اقتصادی
۱۵۱۱۷
 ۱۳۹۷/۰۸/۱۴ 
۱۳:۳۱:۱۵

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

دریانور با بیان اینکه دونوع تحریم داریم گفت: خود تحریمی بیش از تحریم بیرونی به اقتصاد کشور ضربه می زند چرا که با قوانین دست و پاگیر جلو صادرات کالاهای ارزآور را می گیریم.

 

سید یعقوب دریانورد نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان ها با بیان اینکه بنادر به ویژه بنادری مانند بندر قشم که منطقه آزاد محسوب می شوند نقش بسزایی در اقتصاد کشور دارند گفت: متاسفانه مشکلاتی در کار کرد بنادر وجود دارد. ما دو نوع تحریم داریم؛ تحریم بیرونی و خود تحریمی که خود تحریمی بیشتر از تحریم بیرنی آسیب زاست چرا که بسیاری از اجناس ارز آور مانند زعفران و میگو در قالب ارزاق عمومی دسته بندی شده و اجازه صادرات به آنها داده نمی شود در حالی که بازار جهانی خوبی دارند و می توانند ثروت را وارد کشور کنند.

 

دریانورد قیمت بالای سوخت تحویلی به شناورها را مشکل دیگر این حوزه دانست و بیان کرد: یک مشکل اساسی وجود دارد به این شکل که دولت شناورها را ملزم کرده است که تنها از شرکت ملی نفت ایران سوخت خریداری کنند، از طرف دیگر قیمت سوخت تحویلی 2هزار تومان بالاتر از قیمت واقعی آن است. زمانی هم که شناورها می خواهند از کشورهای دیگر سوخت خریداری کنند دولت اجازه اینکار را نمی دهد و در قالب قاچاق این مسئله را می بیند.

 

نماینده هرمزگان در شورای عالی استان ها ادامه داد: زمانی هم که پیگیری و طرح شکایت می شود مسئولان می گویند این بخشنامه دولتی است و ما ملزم به اجرای آن هستیم درحالی که بخشنامه ها باید در راستای بهبود شرایط برای مردم باشد.

 

وی افزود: در حوزه ارائه خدمات بندری هم همینگونه است. دولت سامانه ای به نام نیما راه اندازی کرده است تا واردات و صادرات کالا بر اساس نرخ دلار تعیین شده از این سامانه باشد در حالی که خدمات بندری به شناوران طبق نرخ دلار آزاد ارائه می شود. یعنی وارد و صادر کنندگان، خدمات را با نرخ آزاد دریافت می کنند اما درآمدشان طبق نرخ دلار دولتی است.

 

دریانورد با انتقاد از این رویکرد گفت: دولت باید حامی تجار و تولید کنندگان باشند تا بتوانیم مشکلات اقتصادی را پشت سر بگذاریم نه اینکه بخواهد چوب لای چرخ تجارت و صنعت قرار دهد.

پایان پیام/1


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0