سه‌شنبه, 3 مهر 1397
رئیس کمیسیون اقتصادی و برنامه و بودجه شورای عالی استان ها:
تصویب شیوه نامه انتخاب حسابرس برای شهرداری ها، بازگرداندن اختیار نظارت شوراها است
۱۴۶۵۰
 ۱۳۹۷/۰۲/۲۴ 
۱۵:۱۴:۴۸

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

ایزدی با بیان اینکه در آیین نامه انتخاب حسابرس که از سوی وزارت کشور به شهرداری ها ارسال شده است، اختیار شوراها سلب شده است گفت: وظیفه نظارت که انتخاب حسابرس هم جزئی از آن است از وظایف و اختیارات شورای شهر است و ما تلاش کردیم این اختیار را بار دیگر به شوراها بازگردانیم.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، در پنجمین اجلاس شورای عالی استان ها که 19 و 20 اردیبهشت ما برگزار شد کمیسیون امور اقتصادی و برنامه و بودجه شورای عالی استان ها طرحی با عنوان "انتخاب جسابرس منتخب شورا برای حسابرسی از شهرداری، سازمانها، شهرکتها و موسسات وابسته و تابعه" پیشنهاد شد که به تصویب مجمع عمومی شورای عالی استان ها رسید. این شیوه نامه که برای شهرهای بالای 100 هزار نفر تدوین شده است تلاش دارد تا اختیار شوراها برای شفاف سازی و حسابرسی شهرداری ها را باز پس گرفته و از فساد های احتمالی جلوگیری کند. در مقدمه این شیوه نامه آمده است:

«به منظور اجرای بندهای هشتم و سی ام ماده هفتادو یکم (71) قانهون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1/3/1375، الحاقات و اصلاحات قانونی بعدی و همچنین تبصره (1) ماده  واحده قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه ای حسابداران ذیصلاح به عنوان حسابدار رسمی (مصوب 1372 مجلس شورای اسلامی) شیوه نامه "انتخاب جسابرس منتخب شورا برای حسابرسی از شهرداری، سازمانها، شهرکتها و موسسات وابسته و تابعه" به شوراها ابلاغ می گردد.» بر این اساس شوراها به منظور شفافیت و کنترل هزینه کرد شهرداری ها به تعیین حسابرس به صورت انتخابی و از طریق فراخوان عمومی پرداخته و بعد از پایان بررسی حسابرسان از شهرداری ها و سازمان ها و شرکت ها و موسسات تابعه نتیجه گزارش را با استناد به قانون گردش آزاد اطلاعات در تاربرگ شورا در دسترس عموم قرار خواهند داد.


علیرضا ایزدی رئیس کمیسیون اقتصادی و برنامه و بودجه شورای عالی استان ها در راستای این طرح در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، با اشاره به تدوین طرح  گفت: آیین نامه ای از سوی وزارت کشور برای انتخاب حسابرس به شهرداری ها ارسال شده است که از نظر ما ایرادات و اشکالاتی دارد که ما تلاش کردیم در این طرح ایرادات را برطرف کرده و مواردی را به آن اضافه کنیم.

 

ایزدی ادامه داد: شهرداری های بالای 100 هزار نفر دارای شرکت ها، سازمان ها و موسسات تابعه هستند. این شرکت ها و موسسات بر اساس قانون تجارت و اساسنامه موجود می توانند برای خود یک حسابرس تعیین کنند. این در حالی است که شورای شهر نیز برای شهرداری ها حسابرس تعیین می کند و به نوعی یک تداخل کاری به وجود می آید. این مورد یکی از ایرادات آیین نامه ارسالی از سوی وزارت کشور بود که در شیوه نامه جدید اصلاح شد.

 

رئیس کمیسیون امور اقتصادی و برنامه و بودجه شورای عالی استان ها، با بیان اینکه وظیفه نظارت اختیار شوراها است بیان کرد: در آیین نامه ارسالی از سوی وزارت کشور به شهرداری ها، این وزارتخانه بیشتر اختیارات نظارتی را به شهرداری ها داده بود و اختیار شورا سلب شده بود در حالی که وظیفه نظارت که انتخاب حسابرس هم جزئی از آن است از وظایف و اختیارات شورای شهر است و ما تلاش کردیم این اختیار را بار دیگر به شوراها بازگردانیم.

 

وی با بیان اینکه این شیوه نامه برای شهرهای بالای 100هزار نفر تدوین شده است تصریح کرد: به زودی شیوه نامه ای نیز برای شهرهای زیر 100هزار نفر تدوین خواهد شد.

 

ایزدی با اشاره به تصویب این شیوه نامه در صحن شورای عالی استان ها با اتفاق آره گفت: این طرح برای مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد و بعد از تصویب در مجلس به قانون تبدیل خواهد شد.

پایان پیام/

 


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0