دوشنبه, 2 بهمن 1396

معاون اجرایی واداری شورای عالی استانها:
استعلام از مراجع ذیصلاح برای سرپرست شهرداری براساس قانون مصوب مجلس ضرورت ندارد / فرصت 3 ماهه شورا برای انتخاب شهردار/نامه رئیس شورای عالی استان ها به وزیركشور
۱۴۲۳۷
 ۱۳۹۶/۰۶/۲۱ 
۱۴:۱۳:۲۶

منصور روشناسی طی گفت و گویی بیشترین سوالات مطرح شده توسط اعضای دوره پنجم شوراهای اسلامی در کارگاه های آموزشی شورای عالی استانها را تشریح کرد.


منصور روشناسی معاون اجرایی واداری شورای عالی استان ها درگفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها اظهارداشت: شورای عالی استان ها تاکنون درهفت استان کشور در قالب کارگاه های آموزشی به آموزش اعضای دوره پنجم شوراهای اسلامی پرداخته است.


وی گفت: در بخش پرسش و پاسخ این کارگاه ها، اعضای دوره پنجم در همین ابتدای کار بر خلاف انتظاری که وجود داشت از انتخاب شهردارویا سرپرست شهردار گلایه هایی داشتند.ضرورت دارد که استانداری ها که ازطریق فرمانداری ها و یا کمیته تطبیق که به نوعی بر مصوبات شوراها نظارت دارند به این مسئله رسیدگی کنند تا شوراها بتوانند در چهارچوب قانون به وظایف اصلی خود به راحتی عمل کنند.


معاون اجرایی واداری شورای عالی استانها درادامه سخنان خود با اشاره به گلایه اعضای شورا تصریح کرد: انتخاب شهردار یکی از وظایف اصلی شوراهاست که بعد از شروع دوره،  چنانچه شورا تصمیم برکناری شهردار را داشته باشند طبق تبصره ماده 83 بایستی نسبت به انتخاب "سرپرست" برای شهرداری لزوما از کارکنان خود شهرداری اقدام کنند.


روشناسی افزود: در برخی از شهرها سرپرست انتخاب شده است ولی فرمانداری‌ها تاکیده داشته اند که باید یک فردی که در شهرداری که کارمند رسمی است انتخاب شود. در صورتی که درقانون بر رسمی بودن سرپرست شهردار اشاره نشده است.


وی با بیان اینکه ممکن است در برخی از شهرداری های کوچک کارمند رسمی وجود نداشته باشد بیان کرد: قانون فقط گفته که از کارکنان شهرداری باشد و تاکید فرمانداری ها بر رسمی بودن سرپرست شهردار به نوعی یک چالش در شورای اسلامی کشور ایجاد کرده است.


لذا در این راستا مهندس چمران رئیس شورای عالی استانها طی نامه ای به وزیر کشور درخواست کردند که این موضوع را در بخشنامه ابلاغی وزارت کشور اصلاح کنند.


معاون اجرایی واداری شورای عالی استانها ادامه داد: سرپرست انتخاب شده از سوی شوراهای اسلامی برخلاف شهردار نیازی به استعلام از مراجع قانونی ندارد که این موضوع در ادوار گذشته حل شده است. متاسفانه درکارگاه های آموزشی نیز مشاهده می شد که برخی از اعضا در شهرهای خود دراین باره با مشکل مواجه شده بودند.


روشناسی با اشاره به دیگر سوال اعضا در کارگاه های آموزشی پیرامون زمان انتخاب شهردار بیان کرد: طبق قانون بعد از آنکه "سرپرست شهردار" انتخاب شد شورا تا 3 ماه فرصت دارد که "شهردار" را انتخاب کند که بعضی از فرمانداران اصرار می کنند که شورا باید به صورت آنی نسبت به انتخاب شهردار اقدام کنند. هماهنطور که اشاره شد طبق تنقیح جدید مجلس شورای اسلامی در 20تیر ماه سالجاری، تبصره ماده 83، شورای اسلامی "سه" ماه فرصت داردکه شهردار را انتخاب کند.


وی در پایان سخنان خود تاکید کرد: اگر چه اکثر شوراهای اسلامی زودتر از مدت تعیین شده در قانون نسبت به انتخاب شهرار اقدام کرده اند ولی ملاک عمل برای این موضوع قانون است نه دستورالعمل یا بخشنامه.


لذا اعضای شوراهای اسلامی باید بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، آئین نامه مصوب هیات دولت و دستورالعمل های مصوب شورای عالی استانها عمل کنند.

 

 

 

 


شورای عالی استانها

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8